Czy to jest jakieś zaburzenie?

Witam. Syn ma 4 lata i 8 miesiecy. Rok temu wystapil objaw jakania, logopeda stwierdzila ze to jskanie rozwojowe i przejdzie. Pol roku temu synek mial zabieg usunięcia trzeciego migdalka. Na dzien dzisiejszy jąka sie czasem jest dibrze czasem sa gorsze dni, pojawiły sie tez przerwy miedzy wyrazami typu yyy yyyy ale tez zauwazylam ze niekiedy jak rozmawiam z innymi osobami to synek niektore wyrazy powtarza sobie po cichutku. Czasem tez przeksztalca niektóre wyrazy, niekiedy zdazy sie ze nie mowi gramatycznie. Dlaczego tak sie dzieje, czy to jest jakies zaburzenie? Powinnam sie martwic. Prosze o rade

Szanowna Pani, nawet w przypadku jąkania rozwojowego zawsze warto trochę pracować i ułatwiać dziecku mówienie jednocześnie wzmacniając jego pewność siebie. Widać, że jąkanie mocno uległo natężeniu, więc radzę jak najszybciej wybrać się do specjalisty, który najpierw nauczy PANIĄ podejścia do syna, sposobów mówienia do niego i nauczy paru przydatnych ćwiczeń. Ważna informacja - podczas pierwszej wizyty ważne, aby przyszła Pani bez syna. Neurologopeda będzie wtedy mógł porozmawiać z Panią o początkach jąkania, o charakterze dziecka, jego sposobach na radzenie sobie z emocjami, jego ulubionych aktywnościach, innych zaburzeniach logopedycznych a także o jego całościowym rozwoju, w tym o przebiegu ciąży i porodu. Są to tematy mocno newralgiczne i nie wolno rozmawiać o nich w obecności dziecka, gdyż to może tylko nasilić objawy. Jąkanie jest niezwykle złożonym problemem i sam objaw jąkania to dopiero "szczyt góry lodowej" - pozostała część schowana pod wodą to właśnie emocje i wiele innych cech. Warto zatem jak najszybciej porozmawiać ze specjalistą.