Problemy z zachowaniem u 4-letniego dziecka

Witam. Moj syn 4 letni potrafi co pol godz co godzine zadawac to samo pytanie.odpowie mu sie raz drugi a on dalej pyta. Nie slucha sie nas jak sie go prosi zeby cos zrobil to ignoruje powtarza sie a on dalej robi swoje. Czy to jest normalne juz brakuje nam sil.

Żeby odpowiedzieć, czy zachowanie syna mieści się w normie rozwojowej, czy jest w tym coś niepokojącego, należałoby zebrać szerszy wywiad dotyczący zachowania syna. Pewne rozkojarzenie, trudności z koncentacją są naturalne, od czterolatka nie można oczekiwać tego co od osoby dorosłej. Żeby wyjaśnić swoje wątpliwości, może udać się Pani na konsultację do psychologa dziecięcego. Na takim spotkaniu będzie mogła Pani opisać szerzej zachowania dziecka, swoje reakcje, ogólną sytuację domową itd. Będzie mogła Pani także porozmawiać o tym, jak rozmawiać z synem, by rozmowa była skuteczna, mniej dla Pani frustrująca.

Ciekawość jest naturalnym etapem w rozwoju dzieci - dzieci pytają, ponieważ pragną poznawać i zrozumieć świat, który nas otacza. Czym innym wydaje się być opisana przez Panią trudność w koncentracji, skupieniu uwagi czy słuchaniu poleceń rodziców. By lepiej zrozumieć funkcjonowanie syna i dobrać odpowiednie dla niego metody wychowawcze warto skonsultować się ze specjalistą np. psychologiem dziecięcym, psychoterapeutą.