Jak zwracać uwagę jąkającemu się dziecku?

jak zachować się, kiedy dziecko (ale nie własne) się jąka? czy zwracać na to uwagę, ignorować a może można jakoś pomóc?

Witam.
Nie należy zwracać zbyt dużej uwagi na to, że dziecko wysławia się niepłynnie. Nie wolno poprawiać dziecka, ani go strofować, karać. Starajmy się nie mówić o jąkaniu przy dziecku. Nie można reagować zniecierpliwieniem, złością, politowaniem na jego potknięcia, nie przerywać wypowiedzi, ani tez nachalnie kończyć za dziecko, ale gdy trzeba – dopomóc dokończyć wypowiedź. Nie należy zmuszać go do rozmowy ani prezentowania swoich umiejętności na forum „publicznym” Ale tez nie nalezy przesadzać z nadmiernym ochranianiem dziecka. Powinno dać się mu szansę samodzielnego działania, umożliwić mu doświadczanie i rozwiązywanie problemów.
Z poważaniem Anna Tońska-Szyfelbein

Witam,
jąkanie wczesnodziecięce to coraz częstszy problem. Dla dziecka, które ma motywację do mówienia i rozwija się prawidłowo jest dużym problemem. Dziecko może doskonale zdawać sobie sprawę z odmienności swojej mowy. Dlatego też należy uważać, by go nie zrazić do mówienia. Należy zapewnić mu maksymalne poczucie bezpieczeństwa. Jeżeli może Pani porozmawiać z rodzicami dziecka, to proszę skłonić ich do jak najszybszej wizyty u logopedy zajmującego się jąkaniem. Nie należy z tym czekać. Jąkanie wczesnodziecięce niezmiernie rzadko "przechodzi" samo.
Z poważaniem
Olimpia Brzozowska