Czy mam stan przedcukrzycowy?

Witam Mam pytanie odnośnie swojej obecnej sytuacji. Jestem kobietą, mam 20 lat i ważę 59 kg prxy wzroście 1.66. W zeszłotygodniowych badaniach krwi mój poziom cukru wynosił 107. Z tego co wyczytałam jest to stan przedcukrzycowy. Ciągle mam ochotę na coś słodkiego, a pomimo starań utrzymania diety (chcę schudnąć 3 kg) nie ma rezultatów ze względu na ten niepohamowany apetyt na słodkie. Czy to ma ze sobą jakiś związek? Czy stan przedcukrzycowy powoduje większy apetyt na słodkie rzeczy? Z góry dziękuję za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam,

za stan przedcukrzycowy uznaje się sytuację, gdy poziom glukozy we krwi na czczo wynosi ponad 100-120 mg/dl (IFG) lub gdy stężenie glukozy na 2h po OGTT mieści się w przedziale 140-190 mg/dl (IGT). Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/stan-przedcukrzycowy.

Stan przedcukrzycowy nie daje wyraźnych objawów, które pozwalają na przyporządkowanie dolegliwości do choroby. Nie występują typowe dla hiperglikemii dolegliwości, natomiast możliwe jest wystąpienie objawów hipoglikemii reaktywnej (np. drżenie rąk czy napady głodu bezpośrednio po posiłku). Wzmożona chęć na produkty zawierające wysoką ilość cukru nie świadczą o stanie przedcukrzycowym, lecz raczej skłonność do spożywania nadmiaru węglowodanów prostych może doprowadzić do choroby. Więcej o sygnałach wysyłanych przez ciało świadczących o stanie przedcukrzycowym w naszej infografice: https://portal.abczdrowie.pl/sygnaly-swiadczace-o-stanie-przedcukrzycowym-nie-ignoruj-ich.

Sugeruję skonsultowanie się z internistą, który po zapoznaniu się ze wszystkimi wynikami badań zadecyduje o dalszej diagnostyce bądź skierowaniu Pani do diabetologa.

Być może ten materiał także Panią zainteresuje: https://portal.abczdrowie.pl/stan-przedcukrzycowy-co-nalezy-o-nim-wiedziec.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.