Czy mam szansę na poprawę kondycji włosów?

Dzień dobry. Mam 52 lata, od 7 nie miesiączkuję. Wypadają mi włosy od 2 lat, widzę, że się znacznie przerzedziły. W grudniu 2019 miałam wykonaną trichoskopię, a dermatolog wykluczył łysienie androgenowe. W lipcu 2020 inny dermatolog powiedział, że na początku łysienia androgenowego badanie może go nie wykazać.Czy zrobić kolejną trichoskopię?Czy da się przywrócić włosy sprzed menopauzy?

Celem Programu Żywieniowego, czyli Indywidualnej Kuracji Przeciwdziałającej Wypadaniu Włosów jest po pierwsze zablokowanie enzymu 5-alfa- reduktazy odpowiedzialnej za tworzenie DHT i miniaturyzację włosa. Po drugie dostarczenie właściwych substancji wspomagających wzrost włosa. I po trzecie wykluczenie pokarmów które przyspieszają łysienie. Dlatego Plan Żywienia powinien zawierać: 1) Nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym kwas alfa linolenowy oraz gamma linolenowe - hamują one przemianę testosteronu w jego pochodną, DHT, odpowiedzialnego za wypadanie włosów określane jako androgenne. Kwas alfa linolenowy, czyli ALA, należy do kwasów omega 3 (olej lniany, rzepakowy, orzechy włoskie i laskowe, pestki dyni i winogron, pszenica, soja, ryby, awokado, siemię lniane). Kwas gamma linolenowy – GLA to jeden z kwasów omega 6 (olej z wiesiołka i ogórecznika lekarskiego, czarna porzeczka). GLA to jeden z najważniejszych składników diety na włosy, jeśli łysienie odbywa się na tle androgenowym. 2) Węglowodany - zdecydowanie warto ograniczyć cukry proste do minimum, ponieważ zakwaszają organizm i mają działanie prozapalne. Ważne jest utrzymywanie poziomu insuliny na stałym poziomie, gdyż skoki insuliny mają wpływ na androgeny czyli przyspieszają łysienie i wzmagają łojotok. Niewskazane są produkty z wysokim IG (indeks glikemiczny), które szybko podnoszą poziom cukru (słodycze, dżemy, ziemniaki, makarony, ryż biały, białe pieczywo, banany). Wskazane za to są produkty z niskim IG, które długo utrzymują prawidłowy poziom cukru we krwi (ryż brązowy, kasza gryczana, pieczywo z pełnego ziarna, quinoa, orzechy, jabłka, borówki, maliny, ciemną czekoladę, warzywa zielone). Dodatkowo takie używki jak 3) Alkohol to przede wszystkim spora dawka cukru. Piwo jest zdecydowanie najgorszym wyborem i najlepiej sprawdza się w postaci płukanki na włosy. Do picia lepiej lampkę wina bogatego w antyoksydanty. 4) Białko - włosy potrzebują aminokwasów każdego dnia (jajko, chude mięso, warzywa strączkowe, orzechy, cieciorka, soczewica). Dobrze jest łączyć w posiłkach białko zwierzęce i roślinne. 5) Witaminy A, C, D, E, z grupy B i minerały żelaza - wspierają walkę z różnymi typami wypadania włosów. Witamina A (mleko, twarogi, masło, tran, podroby, marchew, dynia, jarmuż). Niedobór wit. A może przyczynić się do występowania łysienia plackowatego. Witamina B1, B2 oraz B7, czyli słynna biotyna, hamują łojotok i łysienie z nim związane (nabiał,, jajka, drożdże, orzechy, migdały, zboże, otręby, ryby, owoce morza, marchew, buraki, szpinak, kalafior, pomidory). Żelazo jest niezbędne do utrzymania dobrej formy mieszków włosowych. Aby wspierać jego przyswajanie, należy spożywać dużo witaminy C (ciemnozielone warzywa, cytrusy, truskawki, aronia, papryka). Witamina D (tłuste ryby, jajka) jej suplementacja pomaga w walce z łysieniem telogenowym. 5) Zioła - mają dobroczynny wpływ na powstrzymanie łysienia oraz stymulację porostu włosów (pokrzywa zwyczajna, skrzyp polny, wierzbownica drobnokwiatowa). Działają stymulująco na włosy, odżywiają i wzmacniają cebulki oraz koją stany zapalne. Mają pozytywny wpływ na gospodarkę hormonalną przez co przyczyniają się także do zahamowania wypadania włosów.

Aby mieć pewność, że odżywiasz się właściwie i abyś mogła cieszyć się zdrowym wyglądem, warto udać się do Specjalisty - Dietetyka, który podpowie, co robić, aby Twoje włosy były mocne i pełne blasku. Dzięki długotrwałym zmianom w sposobie swojego odżywiania można uzyskać widoczną, pozytywną zmianę w ilości włosów na głowie. Składniki Programu Żywieniowego mają także dobroczynny wpływ na ogólną kondycję organizmu, dlatego warto ją wprowadzić w swoje życie. W mojej poradni dietetycznej DOBRY DIETETYK℠ mogę zaoferować Tobie Indywidualny Program Żywieniowy, który sprawi, że problem z włosami stanie się tylko mglistym wspomnieniem – dlatego pozwól sobie pomóc.

Serdecznie zapraszam do kontaktu,

Dietetyk Kliniczny mgr inż. Natalia Barczewska

Poradnia DOBRY DIETETYK℠

telefon: 799-033-037

mail: n.barczewska@dobrydietetyk.pl

https://nataliabarczewska.dobrydietetyk.pl/