Czy mam szansę wyleczyć nerwicę lękową?

Dzień dobry. Mój problem to to, że jestem bardzo chuda. Przy wzroście 165 cm ważę 42 kg. Mam nerwice lekową, zaczęłam się tym wszystkim martwić że jestem taka szczupła i boję się że coś mi się stanie. Codziennie kłuje mnie w klatce piesiowej, z tyłu pleców u góry po lewej i prawej stronie. Bardzo szybko się męczę. Już nie wiem co robić. Bardzo chciała bym przytyć ale przez ten stres nie mogę się na niczym skupić. Proszę o pomoc.

Mgr Anna Byczko Psychologia

Dzień dobry,

Dziękuję za zadanie tego pytania.

Z Pani opisu wynika, że może działać w tym przypadku mechanizm błędnego koła. Przykładowo stres sprawia, że nie może Pani nic jeść co powoduje chudnięcie, a z kolei niedowaga wzmacnia reakcje lękowe, (że się Pani coś stanie). Oczywiście objawy, które Pani opisała: kłucie w klatce, zmęczenie, kwalifikują się do objawów nerwicowych. Nie wiem dokładnie jak wygląda Pani codzienne funkcjonowanie, jakie ma Pani schematy jedzenia więc utrudnia to ogląd sytuacji.

Dobrze byłoby zastanowić się, jakie podejmowała Pani próby zmiany tej sytuacji oraz jakie były tego efekty. Niewątpliwie bardzo dużym atutem jest to, że ma Pani silną motywację do zmiany i szuka Pani pomocy. Na ten moment może warto byłoby z wyprzedzeniem zaplanować ilość i jakość posiłków lub też poprosić kogoś z otoczenia o pomoc w dopilnowaniu regularnego ich spożywania.

Na pewno w tym przypadku bardzo pomocna będzie psychoterapia.

Pozdrawiam serdecznie i życzę Pani wszystkiego dobrego.

Anna Byczko

Szanowna Pani,

Zachęcam do wykonania badania krwi i konsultacji z lekarzem internistą,który po zebraniu wywiadu być może przekieruje Panią do innego specjalisty.

Z pewnością wskazane jest,by możliwie szybko podjęła Pani psychoterapię.

Dużo dobrego.

Małgorzata Ziółkowska