Czy nerwica lękowa jest wyleczalna?

Witam czy nerwica lękowa jest wyleczalna? Choruje 4 lata. Biorę servenon 10mg ostatnio ciut pomniejszona dawkę (w pon śr i piątki pół tabletki zamiast całej). Chodzę na psychoterapię od prawie roku no i co pół roku było wspaniale żadnych objawów, ataków aż do niedzieli. Tak mnie trzyma, płakałam już kilka razy z bezsilności. Kilka razy chciałam dzwonić na pogotowie bo myślałam że umieram.. Czy jest jakaś nadzieją że kiedyś się to skończy

Dzień dobry. Opisuje Pani nawrót objawów, nie oznacza to jeszcze, że proces zdrowienia nie zachodzi. Regres jest dość typową sytuacją w psychoterapii, wystarcza bowiem, że wydarzy się coś wyjątkowego, co powoduje uruchomienie tzw. "starych schematów" poznawczych. Ważne, aby omówiła to Pani z osoba prowadzącą. Odpowiadając na Pani pytanie o uleczalność nerwicy lękowej: tak, pod warunkiem ukończenia psychoterapii. Czas jej trwania uzależniony jest również od tego, jak szybko w sytuacji regresu udaje się wrócić do nowych, już wypracowanych schematów. Pozdrawiam.

http://progress.warszawa.pl/

Witam Panią
Tak, nerwica lękowa jest wyleczalna na drodze odpowiednio
dobranej psychoterapii.
Możliwe, że nawrót nastąpił na skutek zmniejszenia
dawki leku, który należy stopniowo odstawić.
Proszę omówić problem z psychoterapeutą i lekarzem prowadzącym.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Witam, proszę omówić całą sytuację z terapeutą jak sobie radzić w takich sytuacjach. Takie momenty w których powróci stary sposób reagowania mogą się wydarzyć. Proszę być dobrej myśli, to są okresy przejściowe, nie oznaczają powrotu choroby. Proszę pomyśleć ile wysiłku już Pani włożyła w pracę nad sobą, ile przez ten czas osiągnęła, a z drugiej strony warto być również dla siebie wyrozumiałym gdy zdarzą się takie chwile w których będzie miała Pani wrażenie że powracają stare schematy myślowe. Psychoterapia to proces, potrzebny jest czas aby nowe sposoby funkcjonowania utrwaliły się i zastąpiły stary sposób myślenia. Ważne aby nauczyć się rozpoznawać te stany i starać się je zastąpić. To co się dzieje to tylko myśli, pozwolić im przepłynąć, nie mają związku z rzeczywistością.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl