Czy mam wykonać dodatkowe badania tarczycy?
Czy powinnam wykonać dodatkowe badania? W X 2020 wykonałam USG tarczycy i w opisie jest w lewym płacie zmiana ogniskowa hypoechogeniczna 9x6x9 i oznaczenie EU-TIRADS5.W grudniu byłam u lekarza i otrzymałam skierowanie na kalcytoninę wynik <2,00, TSH i wapń w normie.BACC 5.09.2017-B2.Ostatnio bolą mnie plecy i biodra zarówno w dzień i w nocy nie tylko przy ruchu.Jestem zaniepokojona. Bardzo proszę o odpowiedz

KOBIETA, 63 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam,
USG tarczycy wskazuje na zmianę hipoechogeniczną, czyli taką, która może być złośliwa. Oznaczenie EU-TIRADS 5 oznacza zmianę dużego ryzyka, to jest od 26 do nawet 87% ryzyka złośliwości. Stąd też zapewne została Pani skierowana na badanie kalcytoniny, która jest markerem nowotworowym. W Pani przypadku jednak poziom tego markera nie wskazuje na raka tarczycy.
Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/kalcytonina.
Niemniej wskazane są konsultacje endokrynologiczne – w przypadku takiej zmiany może być konieczne okresowe wykonywanie badań obrazowych lub wykluczenie nowotworu trzustki przez wykonanie biopsji.
Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/usg-tarczycy.
Bóle bioder i pleców nie muszą mieć związku z tarczycą – proszę pamiętać, że z wiekiem mobilność stawów naturalnie zmniejsza się, a zwyrodnienia między innymi krążka międzykręgowego postępują. To wszystko składa się na dolegliwości nasilające się niekiedy już po 40. roku życia – bóle kręgosłupa, kolan, bioder. Może Pani skonsultować te dolegliwości z ortopedą – badanie fizykalne, być może także badania obrazowe (TK, RTG) wskażą ich źródło.
W przypadku bólu zwyrodnieniowego może być pomocne stosowanie leków przeciwzapalnych, a także odpowiednio dobrana, zalecona przez specjalistę, fizjoterapia.
Więcej informacji na temat bólu bioder odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/bol-biodra-przyczyny-wskazania-zapobieganie-cwiczenia.