Czy mam zrobić córeczce badania na toksoplazmozę?

Witam! Jak byłam w 8 miesiącu ciąży, zrobiłam badania na tokspolazmozę i IgM wyszły mi ujemne, a IgG 51IU. Badania te robiłam 2 razy i wyniki się powtórzyły.W specjalistycznej poradni lekarz mi powiedział, że wygląda to na stare zakażenie, sprzed ciąży. A może zaraziłam się na początku i mi tak spadło miano? Mam 5-miesiączną córeczkę, rozwija się prawidłowo i nie wiem, czy robić jej jakieś badania w tym kierunku?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Nie ma Pani powodów do zmartwień. W badaniach serologicznych wykonanych w ciąży miano przeciwciał w klasie IgM było w normie, co z dużym prawdopodobieństwem pozwala wykluczyć świeżą infekcję Toksoplazma gondi. Wzrost miana IgG świadczy o kontakcie z tym pierwotniakiem w przeszłości, zwłaszcza jeżeli poziom IgG nie był bardzo wysoki i nie narastał w kolejnych oznaczeniach. Jeżeli Pani dziecko rozwija się prawidłowo, nie ma wskazań do diagnostyki.