Czy miesiączka się zatrzymała z powodu wagi?

Mam 18 lat, ważę 53kg. Od 3 tygodni liczę kalorie, staram się jeść 1400kcal dziennie. Schudłam już 2kg. Niestety od 10 dni spóźnia mi się okres, robiłam już 2 testy ciążowe i wynik jest negatywny. Czy jest możliwość żeby brak okresu był skutkiem tego, że schudłam 2kg? Co mam zrobić żeby okres wrócił?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

prawidłowy cykl menstruacyjny u kobiety zazwyczaj oscyluje od 25 do 35 dni. Jakikolwiek wychył od tej normy powinien być powodem do obserwacji. Powodów nieregularnych cykli miesiączkowych można szukać między innymi w stresie, przewlekłych infekcjach miejsc intymnych, wymagającym wysiłku fizycznym czy przy bardzo restrykcyjnych dietach.

Tak jak zostało wyżej wspomniane, zmiana diety wraz ze spadkiem wagi mogą się wiązać z zaburzeniem regularności miesiączek. Jeżeli jednak nie jest Pani pewna stanu swojego zdrowia, a wahania cykli nadal będą występowały, zalecamy kontakt z ginekologiem, który na podstawie specjalnych badań będzie w stanie postawić jednoznaczną diagnozę i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, który w całości jest poświęcony zagadnieniu miesiączki:

https://portal.abczdrowie.pl/problemy-z-miesiaczka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.