Czy migrena jest dziedziczna?

Dzien dobry , Czy jest możliwe aby dziecko 7 lat odziedziczylo migrene po prababci? Babcia męża oraz jego ciocia maja migrene niesty nie wiemy czy tato męża miał migreny bo zmarl.
KOBIETA, 29 LAT 3 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

migrena ma podłoże genetyczne, a to oznacza, że że osoby z migreną w rodzinie mają większe ryzyko wystąpienia tej choroby. Istnieje także wiele czynników środowiskowych, które mogą wpływać na rozwój migreny.

Jeśli prababcia oraz ciocia dziecka cierpią na migrenę, istnieje większe ryzyko, że u dziecka również może wystąpić ta choroba. Jednakże, sam fakt dziedziczenia genów predysponujących do migreny nie gwarantuje, że dziecko na pewno zachoruje. Większe ryzyko istniałoby, gdyby na migrenę chorowała Pani lub mąż.

Jeśli zauważyła Pani niepokojące dolegliwości u dziecka, to proszę skonsultować jego stan z pediatrą bądź neurologiem dziecięcym.

Więcej na temat migreny przeczytać można w tekstach:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-glowy-a-migrena,

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-migreny-jak-je-rozpoznac.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.