Jakie produkty wywołują migreny?

Dzień dobry, powszechnie uważa się że wśród czynników wywołujących migrenę jest spożywanie serów i czekolady. Nigdzie jednak nie można znaleźć informacji czy ilość spożywania tych produktów ma znaczenie - jedząc dużą ilość gorzkiej czekolady możemy spodziewać się ataku, ale czy np Delicje, produkt który jest jedynie oblany mleczną czekoladą jest w stanie wywołać migrenę/czy szansa jest dosyć wysoka? Czy śladowa ilość produktu jest w stanie zadziałać jak „zapalnik”? Czy jednak powód migreny mogl być inny a blednie został przypisany do małej ilości np. czekolady. Serdecznie Dzięjuje za odpowiedz.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

przyczyny, które powodują migrenę, nie są do końca poznane. Czynników, które wywołują i potęgują uporczywy oraz długotrwały ból głowy jest wiele, między innymi: stres, silne emocje, nieregularny sen, a także genetyka. Ponieważ zarówno przebieg ataków migreny, jak i wpływ poszczególnych tak zwanych wyzwalaczy bólów migrenowych, to są sprawy bardzo indywidualne, zatem odpowiedź na Pani pytanie nie będzie jednoznaczna. Dieta także przy migrenie powinna być dopasowana jednostkowo.

Badania wskazują, że dla osób cierpiących na migreny to spożycie czekolady gorzkiej powoduje największe ryzyko wywołania ataku. W tym wypadku ilość jest indywidualna: u różnych ludzi odmienna porcja może wywołać ból. W analizowanych grupach pacjentów wykazywano najczęściej dobrą tolerancję na czekoladę mleczną i białą, spożywaną w umiarkowanych ilościach. Badań naukowych dotyczących wpływu serów dojrzewających na wywołanie bólu jest mniej. Poza tymi dwoma produktami, naukowcy wskazują, że pacjenci chorujący na migreny powinni obserwować reakcje swojego organizmu po spożyciu alkoholu i kofeiny.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami dotyczącymi migreny:

https://portal.abczdrowie.pl/najczestsze-przyczyny-migreny

https://portal.abczdrowie.pl/profilaktyczne-leczenie-migreny

Być może zainteresują Panią również inne pytania naszych czytelników:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-ulzyc-przy-migrenie,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-migrena-jest-wyleczalna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.