Czy miną mi zawroty?

Witam, miałam stwierdzoną depresję lękową. Leki brałam tydzień, po czym odstawiłam, miały silne działanie uboczne, teraz piję zioła i suplementy witaminowe oraz nafte d5, schudłam strasznie po lekach. Mam nadal silne zawroty, które rujnują mi życie i funkcjonowanie, natomiast lęki zniknęły. Jest jakiś naturalny sposób na zawroty? Boję się brać znowu te leki, proszę o pomoc!

KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu

Przyczyny udaru mózgu

Udar mózgu stanowi 80 proc. wszystkich udarów i jest jednym z powikłań zatorowych chorób serca. Będąc główną przyczyną niesprawności osób po 40 roku życia, stanowi trzecią w kolejności przyczynę zgonów. O przyczynach powstawania udaru mózgu, opowiada prof. Janina Stępińska, kardiolog.

Szanowna Pani,

Obawiam się, że stosowana przez Panią strategia lecznicza przynosi jedynie efekt krótkoterminowy, a decyzja o odstawieniu leków nie była dobrze przemyślana. Nie słyszałam dotąd o przypadkach wyleczenia zaburzenia depresyjno-lękowego metodami naturalnymi, stąd mój sceptycyzm w tej kwestii. Rozumiem, że wystąpienie działań niepożądanych zraziło Panią do przyjmowania leków, proszę jednak pamiętać, że tego typu objawy powinny być wskazówką, aby udać się do lekarza psychiatry, który zmieni lek na inny.

Wystąpienie działań niepożądanych nie jest regułą w przypadku leków psychiatrycznych, pojawiają się one rzadko, ale nawet lek tolerowany dobrze u większości pacjentów zawsze może u pojedynczych osób wywoływać nieprzyjemne objawy. Z tego powodu konkretny lek dobieramy zawsze do konkretnego pacjenta i szukamy leku, który będzie pomagał i będzie wolny od działań niepożądanych.

Trudno mi odnieść się do stosowanych przez Panią metod naturalnych, sądzę jednak, że powinna Pani skonsultować się z lekarzem psychiatrą. Jeśli jest Pani na "nie" w kwestii leków, to może należałoby rozważyć skorzystanie z pomocy psychoterapeuty. Oddziaływania psychologiczne bywają wysoce skuteczne w przypadku zaburzeń depresyjno-lękowych. Pozdrawiam serdecznie

Psychiatra w oddziale chorób afektywnych Instytutu Psychiatrii i Neurologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty