Czy lek Ciphin ma wiele skutków ubocznych?

Witam!Mam pytanie dotyczące leku ciphin(fluorochinony.Mianowicie naczytałam się o tym leku samych negatywnych opinii.W Ameryce jest na czarnej liście,nawet jest strona facebookowa,jak groźny jest ten antybiotyk.W USA 2,5tys.ludzi nawet kilka lat po zażywaniu tego leku ma problemy mięśniowo stawowe,więc dlaczego lekarz rodzinny przepisał mi go pomimo tylu ostrzeżeń?Wspomnę że dostała go na zapalenie zatok.Proszę o odpowiedź.

Lek. Paweł Szadkowski

Praktycznie wszystkie leki mogą powodować działania niepożądane. Jedne cechuje większe ryzyko ich wystąpienia i cięższe objawy, a inne mniejsze i mniej nasilone. Z tego powodu leków nie należy nadużywać (stosować w przypadkach kiedy nie są potrzebne) i tyczy się to wszystkich, nawet dostępnych bez recepty. Wszystkie preparaty z rejestracją leku mają jednak badania kliniczne, które określają bezpieczeństwo ich stosowania. Jeśli lekarz uznał, że zastosowanie danego leku jest rozwiązaniem, które przyniesie spodziewaną korzyść, zaufałbym mu, a dopiero w przypadku wystąpienia działań niepożądanych (opisanych w ulotce, nie na stronach o niejasnym pochodzeniu i wiarygodności) skonsultował się jeszcze raz z lekarzem prowadzącym. Na koniec dodam, że większość działań niepożądanych jest łagodnych i szybko ustępują po odstawieniu leku.