Ramoclav a skutki uboczne tego antybiotyku

Dzień dibry, mam 26 lat. Kilka dni temu się przeziębiłam mocno, nic mi nie pomagało, żadne leki na przeziębienie i musiałam isć do lekarza. Przepisał mi antybiotyk i biorę go od dwóch dni, pierwsza tabletka wzięłam na noc. Ten antybiotyk nazywa sie ramoclav. Natepnego dnia rano czyli wczoraj dostalam po nim wysypke na claym brzuchu i mam zawrtoty główy oraz jest mi nie dobrze .. co dalej? Czekałam jeden dzień bo miałam nadzieje, ze mi przejdzie, ale caly cas jestem chora i ta wysypka tez nie zchodzi, martwią mnie tez te zawroty caly czas. Mam przestać go brac i poprosić doktora o inny antybiotyk. Proszę o pomoc..

Magdalena Mroczek

Ramoclav to amoksycylina z kwasem klawulonowym. Jest to często stosowany antybiotyk zawierający antybiotyk beta laktamowy oraz substancję, która zabezpiecza ten antybiotyk przed enzymami wytwarzanymi przez bakterie. Preparat stosowany jest w zapaleniu zatok, płuc, oskrzeli, kości, układu moczowego w tym pęcherza i nerek oraz w zakażeniach skóry i tkanek miękkich, do których może dojść np. po ukąszeniu zwierząt. Przy stosowaniu preparatu może dojść do wystąpienia działań niepożądanych. W ulotce wymienione są wszystkie z nich, co nie znaczy, że wszystkie wystąpią u Pani. Preparat należy przyjmować tak długo, dopóki potencjalne skutki z jego przyjmowania przeważają nad uciążliwością wywołaną przez działania niepożądane. Do najczęściej występujących działań niepożądanych należy: zawroty i bóle głowy, świąd, wysypka skórna, pokrzywka, dolegliwości ze strony układu pokarmowego czy rumień wielopostaciowy. Czasami pojawiają się też alergiczne reakcje nadwrażliwości, których częścią może być pojawienie się różnego typu reakcji skórnych. Dlatego należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem prowadzącym, który musi sam ocenić rodzaj zmian na skórze. Zmiany skórne mogą też pojawić się przy stosowaniu amoksycyliny przy mononukleozie zakaźnej. Wtedy mają one postać rumieniowatych zmian na ciele, podobnych do tych, które występują w przebiegu odry.
U Pani doszło prawdopodobnie do wystąpienia działań niepożądanych leku. Na ile są one poważne, musi to ocenić lekarz. Może on zdecydować się na zmianę leku. Proszę skontaktować się jak najszybciej z lekarzem, który przepisał antybiotyk.