Czy mogę brać tabletki jednoskładnikowe?

W czerwcu będzie 3 lata, jak urodziłam córkę. W czasie karmienia piersią zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne. Potem zmienił mi lekarz na zwykłe, bo nie karmiłam, i zaczął się horror. Przy każdych tabletkach brak ochoty na seks, rozdrażnienie i tak dalej, co niestety mnie bardzo męczyło. Od jakichś 6 miesięcy nie biorę żadnych tabletek antykoncepcyjnych, ale jednak wolałaby je brać, ponieważ ciągłe pilnowanie czy prezerywatywa jest cała, czy jest dobrze założona, czy nie pękła, jest męczące, a zamiast jakąś grę wstępną rozpocząć, to trzeba założyć prezerwatywę... Do tego od kiedy nie biorę tabletek mam problemy z miesiączkami, spóźniają mi się, potem się denerwuję, że jestem w ciąży, na razie z mężem nie planujemy 2 dziecka. Czy mogłabym prosić lekarza o tabletki antykoncpecyjne znowu? Lekarz powiedział, że wychodzi na to, że nie mogę brać, ale żadnych badań nie miałam, a zależy mi, żeby być zabezpieczonym i się dobrze czuć, czy można z tym coś zrobić? Jutro idę do ginekologa...

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeśli dobrze tolerowała Pani tabletki jednoskładnikowe, czyli takie, które można zażywać podczas karmienia piersią, to można rozważyć ponowne ich stosowanie. Są troszkę mniej skuteczne niż "zwykłe" tabletki (dwuskładnikowe), ale i tak ich skuteczność jest wysoka (około 97%, a "zwykłe" tabletki - 99%). Można też spróbować innych "zwykłych" tabletek (czyli tabletek dwuskładnikowych) - czasami kobieta źle znosi jeden preparat, a służy jej inny. Proszę porozmawiać ze swoim lekarzem.

Pozdrawiam!