Czy mogę być bezpłodna przy takich zaburzeniach?

Witam.Mam 22 lata, jestem kobietą, mam zaburzenia miesiączkowania, więc ginekolog zleciła mi badania hormonalne, niestety poszła na urlop a ja zostałam z wątpliwościami sama, wyniki moich badań: TSH - 3,560 ulU/ml (przy min. 0,27, a przy max. 4,2) FT4- 1,260 ng/dl (przy min.0,93 a przy max. 1,7) Prolaktyna - 17,56 ng/ml (przy min. 3,5 a przy max 25) Testosteron - 1,16 ng/dl (przy min 0,06 a przy max 0,82) Testosteron jest znacznie ponad normę, czy mogę być bezpłodna? Będę wdzięczna za odpowiedź

Dzień dobry,

Podwyższony testosteron w przypadku kobiety nie musi wcale oznaczać bezpłodności, więc proszę się niepotrzebnie nie stresować. Niewykluczone, że hiperandrogenemia spowodowana jest na przykład przez zespół policystycznych jajników. Aby dokładnie ustalić przyczynę należy wykonać usg ginekologiczne i skontaktować z endokrynologiem, który dalej pokieruje Pani diagnostyką.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych