Czy mogę coś zrobić we własnym zakresie żeby poprawić swój stan zdrowia?

Dzień dobry, Choruje na niedoczynność tarczycy oraz jestem w trakcie diagnostyki w kierunku niedoczynności przysadki, mam niski testosteron ok 160ng/dl, spadek LH nie o poniżej normy 1,14 mlU/ml, FSH w normie ok 3 mlU/ml, TSH ponad 6, testy hamowania deksametazonie w jak najlepszym porządku, prolaktyna 14,01 ng/dl. Jestem pod opieką endokrynologa, zostałem skierowany na MR przysadki. Czuję się bardzo źle, cierpię na zaburzenia depresyjne, diagnostyka jeszcze potrwa masę czasu. Mam pytanie czy istnieją jakieś naturalne sposoby, jakaś modyfikacja trybu życia którą mógłbym wprowadzić tak że może poczuć się trochę lepiej? Mam do tego sporą otyłość nie bardzo poddająca się leczeniu dietą. Przy wzroście 184cm ważę jakieś 120kg. Czy mogę coś zrobić we własnym zakresie żeby poprawić swój stan zdrowia. Jestem w trakcie wyrównywania TSH ale to trwa, a ja czuję się coraz gorzej pod względem psychicznym. Psychiatria nie chce podjąć jakiegoś leczenia stanów depresyjnych w obawie przed ingerencją w układ hormonalny i wpływ na diagnostykę.

Szanowny Panie, niedoczynność tarczycy i inne zaburzenia hormonalne mogą wywoływać stany depresyjne. Jeżeli lekarz psychiatra nie podejmuje się leczenia farmakologicznego w Pana przypadko, pomocna tutaj mogłaby okazać się psychoterapia, np. psychoterapia poznawczo-behawioralna. Istnieje wiele metod, dzięki czemu mógłby Pan poczuć się lepiej, m. in. aktywizacja behawioralna, zmiana przekonań, trening przyjemności. Jeżeli ma Pan taką możliwość, proszę skonsultować się s psychoterapeutą.

Życzę powodzenia.

Pozdrawiam