Badania krwi - monocyty

Monocyty są to komórki układu krwinek białych, znajdujące się w szpiku kostnym. Ich wartość określa się na podstawie klasycznej morfologii. Więcej szczegółów wyjawia nam lek. Łukasz Kowalski.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

faktycznie należy zachować ostrożność w spożywaniu grejpfruta przy zażywaniu niektórych leków. Grejpfruty oraz pomarańcze zawierają substancję o nazwie furanokumaryna, która może reagować z lekami. Choć większość leków przeciwlękowych i antydepresyjnych może być łączona z tymi cytrusami, to m.in. bupropion, lurazydon, diazepam, czy właśnie kwetiapina może powodować wiele skutków ubocznych.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-antydepresantow.

Zakłada się, że już 1 owoc lub 1 szklanka soku grejpfrutowego może nasilać wchłanianie leku z przewodu pokarmowego, a w konsekwencji zwiększyć stężenie substancji aktywnych w organizmie i nasilić działanie leku, a nawet zwiększyć ryzyko działań toksycznych.

Więcej informacji na ten temat pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/interakcje-grejpfruta-z-lekami.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy