Czy mogę już wrócić do pracy po operacji przetoki odbytu?

Miałem operacie na przetokę odbytu co się morze stać jak wruce do pracy jak jeszcze rana się nie jest zagojona. Jestem po operacji 3-4tygodni i pracuje w pjekarni.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

gojenie rany po operacji przetoki odbytu trwa dosyć długo. W związku z tym okres rekonwalescencji może rozciągnąć się w czasie. Trwa on co najmniej kilka tygodni, a czasem nawet kilka miesięcy.

Po zabiegu pacjent powinien być w stałym kontakcie z lekarzem prowadzącym, który na bieżąco jest w stanie ocenić proces gojenia i poinformować o aktualnych zalecaniach. Jest to konieczne i ma ogromny wpływ na przebieg leczenia. Proszę więc udać się do swojego lekarza i porozmawiać z nim na temat powrotu do pracy.

Proszę również pamiętać, że po opuszczeniu szpitala o ranę należy dbać, dokładnie ją przemywać oraz często zmieniać opatrunki. Konieczna jest również higiena odbytu oraz zadbanie o prawidłowe wypróżnianie.

W tym celu pacjent powinien stosować lekkostrawną dietę, aby nie obciążać układu pokarmowego. Ważne, żeby stolec był regularny i luźny, dlatego należy pamiętać o obecności błonnika w codziennym żywieniu.

Szczegółowe informacje na temat przetoki odbytu znajdzie Pan w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/przetoka-odbytu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.