Czy mogę już współżyć bez zabezpieczenia?

Witam, w obecnym cyklu od skończenia miesiączkowania codziennie wykonuję test owulacyjny. Nie jest to dla mnie metoda planowania rodziny a zapobiegnięcia ciąży, ponieważ nie chcę na stałe przyjmować środków antykoncepcyjnych. Nie mogę niestety nigdzie znaleźć jasnych informacji czy po pojawieniu się dwóch kresek na teście a wiec dnia płodnego, po 24h mogę już współżyć bez zabezpieczenia i nie zajść w ciąże? Ile czasu po pozytywnym wyniku powinnam zaczekać aby nie zajść? Dziękuje za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

co do sposobów określania dni płodnych, przyjmuje się, że przypadają one na 3-7 dni przed owulacją oraz do 2 dni po niej. Testy owulacyjne wykrywają jej nadejście od około 24 do 36 godzin przed. To oznacza, że po pozytywnym wyniku, należy się jeszcze wstrzymać od kontaktów seksualnych przez co najmniej 3 dni, aby nie doszło do zapłodnienia.

Sposób antykoncepcji polegający na tzw. kalendarzyku, nie jest tak skuteczny jak inne metody. Dzieje się tak, ponieważ czasami zdarzają się nieregularne cykle, które mogą sprawić, że dni płodne się przesuną.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, który może pomóc w lepszym zrozumieniu tematu:

https://portal.abczdrowie.pl/kalendarzyk-malzenski

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.