Czy mogę mieć objawy ciąży?

Mam 30 lat i dwójkę dzieci. Okres raczej regularnie i zawsze bardzo obfity. Ostatnia miesiaczka była 1 lipca i nie była tak obfita jak zwykle, ale myślę że normalna. Od około 11 lipca miałam ciagnącą brazowa wydzielina i później również takie plemienia. 15 lipca byłam u lekarza nic konkretnego nie powiedział. Potem zauważyłam że bolą mnie piersi kiedy dotykam i chyba są trochę większe. Współżyje bez zabezpieczenia (stosunek przerywany) od wielu lat i ciąża się nie przydazyla. Proszę o ocenę czy to może być ciąża? Jeśli nie to co, czy mogę być na coś chora?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w pytaniu pisze Pani, że miesiączkuje raczej regularnie, okresy są również bardzo obfite. Ponadto pojawiła się także wydzielina koloru brązowego i ma ciągnącą się strukturę. Dodatkowo są plamienia z dróg rodnych i bolesność piersi. Była Pani już u lekarza, ale nie ustalono jeszcze przyczyny tego stanu rzeczy. Współżyje Pani z partnerem, stosując stosunek przerywany od dłuższego czasu i nie było sytuacji, w której zaszła Pani w nieplanowaną ciążę . Niemniej jednak, jak się Pani orientuje, stosunek przerywany ma bardzo niską skuteczność w zapobieganiu ciąży. Zapewne zna Pani swoje ciało i obserwuje swój cykl od bardzo dawna, ale niestety nie można mieć 100% pewności, że te metody dadzą pewność o braku ciąży. Z tego też względu na pewno trzeba niedługo wykonać test ciążowy, aby sprawdzić, czy faktycznie nie jest Pani w ciąży. Jeśli będzie pozytywny to trzeba wykonać badanie krwi na b-HCG, aby potwierdzić wskazania testu domowego. Ponadto w następnej kolejności należy udać się do lekarza i zastosować się do zaleceń badań ciążowych. Jeśli natomiast test okaże się negatywny to diagnostykę tego stanu także powinien kontrolować lekarz. Podczas wizyty zapewne zostanie wykonane badanie ginekologiczne oraz badanie USG dróg rodnych. Dodatkowo jeśli lekarz uzna za konieczne to zleci wykonanie badań laboratoryjnych: morfologii krwi, hormonów tarczycy (TSH, FT3,FT4) oraz hormonów kobiecych: estradiolu, estrogenu czy progesteronu.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/problemy-z-miesiaczka

https://portal.abczdrowie.pl/menstruacja-najwazniejsze-informacje

https://portal.abczdrowie.pl/jak-przebiega-cykl-miesiaczkowy

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-ciazy

https://portal.abczdrowie.pl/nudnosci-i-wymioty

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.