Zapytaj lekarza

7 3 6 , 5 2 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Pobyt na oddziale psychiatrycznym

Dzień dobry,
aby utrzymać efekty farmakoterapii niewskazane jest nagłe odstawienie leków. Wszelkie zmiany w dawkowaniu należy konsultować z lekarzem prowadzącym.

Psycholog, pedagog specjalny i psychoterapeuta.
0

Droga Pani.
Zasady leczenia depresji są określone i nie pacjentowi decydować kiedy odstawić leki, chyba że chce sobie Pani zaszkodzić.
Po pierwsze niektórych leków nie powinno się odstawiać nagle ze względu na skutki uboczne, które mogą w takiej sytuacji wystąpić.
Po drugie , leczenie depresji kontynuuje się jeszcze przez jakiś czas po ustąpieniu objawów, co najmniej pół roku. Czasem leczenie należy kontynuować kilka lat, czasem do końca życia, czasem do końca życia stosuje się tzw dawkę podtrzymująca. Zbyt wczesne odstawienie leków gwarantuje nawrót choroby.
Po trzecie to Pani uznała, że już nie ma Pani depresji czy lekarz? A skąd Pani wie, że depresja minęła / została wyleczona (czy jak to inaczej nazwać nie ma znaczenia) i można bezpiecznie odstawić leki? czy nie jest to poprawa tylko w wyniku przyjmowania leków, bez utrwalenia wyleczenia.
Rozumiem, że zna Pani wszystkie zasady diagnostyki, prowadzenia i leczenia depresji. Proszę odstawić samowolnie leki, nawrót gwarantowany, tyle że następnym razem już leki mogą nie pomóc. Gratuluję odwagi.

Specjalista w dziedzinie neurologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy