Zapytaj lekarza

7 4 2 , 5 2 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy mogę sama odstawić Arketis?

Witam. Stosuje tabletki arketis od prawie 6 miesięcy. Są to tabletki antydepresyjne, przepisano mi je w związku z moim samopoczuciem psychicznym. Próbowałam odstawić samowolnie lek, ale nie spodziewałam się konsekwencji... Miałam zawroty głowy, mdłości, pocenie, oraz osłabienie. Dopiero po przeczytaniu ulotki zdałam sobie sprawę, że powinnam odstawiać lek stopniowio. A więc zaczęłam brać po pół tabletki przez prawie miesiąc czasu, następnie od około tygodnia stosuje co drugi po pół tabletki. Przy wysiłku fizycznym odczuwam osłabienie, mdłości, oraz zawroty głowy, ostatnio miewałam dużo stresu i byłam pewna, że to od tego, że mam nerwicę... Ale stosując ten lek codziennie czułam się dobrze i nie mam pojęcia co o tym myśleć. Każda wizyta to kolejne koszty dlatego chciałam odstawić samowolnie.
KOBIETA, 24 LAT 5 miesięcy temu

Jak radzić sobie ze stresem?

Witam! Niedoleczona nerwica i lęk przed ew. nawrotem, przy odstawianiu leku. Leczenie powinno polegać na odpowiednio dobranej psychoterapii z ew. wsparciem lekami p/lękowymi i p/depresyjnymi. Leczenie farmakologiczne jest jedynie leczeniem objawowym - po odstawieniu leków często widujemy nawroty. Tabletki redukują lub usuwają objawy, a nie przyczynę tych objawów. To tak jakby Pani leczyła ból zęba tabletkami p/bólowymi - pomogą, lecz po ich odstawieniu może być jeszcze gorzej. Sam problem jest leczony odpowiednio dobraną psychoterapią - to jest leczenie przyczynowe. Dołączenie leków do psychoterapii daje lepszy i szybszy efekt. Przy redukcji dawek leków zazwyczaj nieco wzmacniamy oddziaływania psychoterapeutyczne - lepszy i bezproblemowy efekt odstawiania. Należy też się liczyć z faktem, że nie żyjemy pod kloszem i prędzej, czy później "otrzemy się" o kanty tego życia, co może spowodować ponowne uruchomienie objawów nerwicowych. Pod kierownictwem swoich terapeutów proszę jeszcze raz podejść do leczenia i prawidłowego odstawiania tegoż leczenia. Życzę powodzenia W. Łuczkowski.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy