Jak zachowuje się chora osoba, która odstawi leki przeciwdepresyjne?

Witam. Chciałabym dowiedzieć się jak zachowuje się chora osoba, która odstawi leki przeciwdepresyjne. Osoba bardzo mi bliska, choć mieszkająca daleko ma od dłuższego czasu problemy psychiczne. Depresja, stany lękowe, długi proces leczenia. Postanowiła odstawić leki. Jak rozmawiać z taką osobą, jak ją wspierać? Proszę o pomoc.

Witam!
Samodzielne odstawianie leków nie jest dobrym pomysłem i może wzmóc objawy choroby , które były przed rozpoczęciem brania leków. Proszę skonsultować się z lekarzem prowadzącym lub zmienić na innego, który skonsultuje ponownie i zaleci co robić. Pozdrawiam

Decyzja o odstawieniu leczenia farmakologicznego powinna każdorazowo zostać skonsultowana z lekarzem psychiatrą. Ustali on odpowiednią dawkę oraz czas, w którym może nastąpić odstawienie.
Jeśli leczenie zostało zakończone i osoba chora nie przeżywa już epizodu depresyjnego, po odstawieniu leków może funkcjonować zupełnie dobrze. Jeśli jednak leki zostaną odstawione zbyt wcześnie może nastąpić nawrót choroby.

Oprócz opieki psychiatrycznej, pomocne mogłoby okazać się wsparcie psychologa.

Pozdrawiam!

Rodzi się pytanie, czy osoba ta postanowiła odstawić leki bez konsultacji z lekarzem... Leki przeciwdepresyjne powinno odstawiać się stopniowo zmniejszając dawkę według wytycznych lekarza prowadzącego. Gwałtowne odstawienie leków może powodować silne stany lękowe i depresyjne i zniweczyć długie lata leczenia. Proszę porozmawiać ze znajomym i doradzić, żeby skontaktował się i poradził się swojego lekarza czy już może odstawaić leki i jeśli tak to jak to zrobić.

Dzień dobry. Po pierwsze nie należy samemu bez konsultacji z lekarzem odstawiać leków, tym bardziej jeżeli objawy depresji nie ustąpiły. Objawami odstawienia może być oczywiście nawrót depresji, lęki, ataki złości i wiele innych. jedyne co może Pani zrobić to namawiać daną osobę do konsultacji z lekarzem psychiatrą w celu dalszego przyjmowania leków. Pozdrawiam.

Szanowna Pani, przede wszystkim decyzja o odstawieniu leków powinna zostać podjęta przez lekarza psychiatrę. Takiej decyzji bliska Pani osoba nie powinna podejmować sama. Warto rozmawiać z nią o tym i spróbować przekonać, by na własną rękę nie odstawiała leków. Pozdrawiam, Monika Wysota

Witam,
generalnie samodzielne odstawiane leków może być nieco niebezpieczne, w zależności od stosowanych leków, ważne jest żeby odstawiać je sukcesywnie nie gwałtownie. Chociaż z drugiej strony warto zastanowić się także nad powodem decyzji o odstawieniu leków, co jest problemem w ich przyjmowaniu, zawsze takie sytuacje warto konsultować z lekarzem. Leczenie depresji powinno trwać określony czas, tak dla bezpieczeństwa, zapobieganiu nawrotom. Warto o tym własnie rozmawiać z osobą którą Pani opisuje, zachęcić do podjęcia rozmowy z lekarzem na temat leczenia, także wizyta u psychologa mogłaby okazać się pomocna. Pozdrawiam.

Dzień dobry!

Koniecznych jest więcej informacji i dłuższy osobisty kontakt z daną osobą, aby móc zrozumieć jej motywację, historie choroby, przyczyny, dla których postanowiła odstawić leki itp. Bez tego nie jest możliwe udzielenie odpowiedzi na Pani pytanie. Jest jednak prawdopodobne, że objawy będą się nasilać, pojawi się pogorszenie nastroju, mogą wracać ataki lęku itp. W leczenie stanów lękowych czy depresyjnych, obok farmakologii, kluczowa jest również systematyczna psychoterapia i wtedy właśnie z psychologiem warto konsultować bieżący stan, decyzje, ewentualną rezygnację z leków itp. (chociaż oczywiście za zalecenia co do przyjmowania leków odpowiada lekarz psychiatra, psycholog nie ma kompetencji i uprawnień w tym zakresie).

Pozdrawiam!

Odstawienie leków powinno odbywać się pod kontrola lekarza. Najlepiej także, by miała wsparcie psychoterapeuty w tym czasie, który pomoże jej radzić sobie inaczej niż farmakologicznie z pojawiającymi się trudnościami emocjonalnymi, a także pomoże nauczyć się nowych sposobów radzenia sobie ze stresem, trudnościami i relacjami tak, by radzić sobie w życiu bez leków.