Czy mogę podróżować samolotem w 10 tygodniu ciąży?

Witam, czy w 10tc mogę lecieć samolotem w krótka trasę, 1,5h? Ciąża prawidłowa, bez powikłań. Z góry dziękuję za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam,

latanie w ciąży budzi wiele kontrowersji. Jedni specjaliści twierdzą, że do ukończenia 12. tygodnia ciąży, czyli do zakończenia pierwszego trymestru kobieta w ciąży nie powinna wsiadać do samolotu, natomiast inni pozwalają odbywać krótkie podróże nawet w pierwszych tygodniach ciąży.

Tak naprawdę bardzo dużo zależy od stanu kobiety ciężarnej oraz jej samopoczucia. Jeśli czuje się Pani dobrze, nie męczą Panią mdłości, a ciąża rozwija się prawidłowo, to najprawdopodobniej nie ma przeciwwskazań do odbycia lotu – zwłaszcza, że jest on krótki. Loty w pierwszym trymestrze nie powinny bowiem przekraczać trzech godzin w jedną stronę, a w Pani przypadku będzie to o połowę krócej.

Najlepiej jednak skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, który ma wgląd do pełnej dokumentacji medycznej i jego głos jest w tej sprawie decydujący.

Tematyka latania samolotem w ciąży i przechodzenia przez skanery na lotnisku poruszona została w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/czy-w-ciazy-mozna-podrozowac-w-egzotyczne-miejsca-latac-samolotem-przechodzic-przez-skaner-n.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.