Czy mogło dojść do poronienia przez podróż samolotem?

Pierwszy raz poroniłam w 5 tygodniu ciąży, drugi raz w 7. Zrobiłam wszystkie możliwe badania (zakrzepica, mutacje itd.) wszystko jest w porządku, jestem zdrowa. Lekarze rozkładają ręce i „trudno, tak się zdarza”. Czy mogę wykonać jeszcze jakieś badania? Czy mogą być przyczyną loty samolotem? W obydwu przypadkach akurat latałam.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

choć spotkać się można z opiniami, jakoby latanie samolotem miało negatywny wpływ na ciążę, to najnowsze badania nie stwierdzają zwiększonego ryzyko wystąpienia poronień na skutek lotu samolotem.

Można więc latać samolotem w pierwszym trymestrze ciąży – oczywiście po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Jeśli lekarz nie widzi przeszkód, to latanie nie jest przeciwwskazaniem.

Ciężko stwierdzić, czy latanie przyczyniło się do wystąpienia poronień u Pani. Jeśli ciąża nie była zagrożona, to mało prawdopodobne, aby doszło do poronienia głównie z powodu latania. Być może to tylko przypadek, że akurat w tym czasie Pani latała. Z pewnością warto porozmawiać z ginekologiem i poprosić o zlecenie badań w kierunku znalezienia przyczyny poronień.

Pomocne mogą okazać się odpowiedzi na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-w-ciazy-mozna-latac-samolotem, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-latanie-samolotem-w-pierwszych-tygodniach-ciazy-jest-bezpieczne, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-przy-prawidlowych-badaniach-prenatalnych-w-ciazy-mozna-leciec-samolotem.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.