czy mogę powtórzyć badania glukozy w ciąży?

Witam, miałam robiona glukoze 75 g w 25 tygodniu ciąży. Zanim pojechalam na badanie glukometr pokazał mi 76 na czczo o 6.45. Po pobraniu krwi o 8 wyniki wyglądają tak: na czczo 122, po 1 h -238, po 2 h- 177. Nie czuję się źle a badanie glukometrem mam w normach. Czy mogę takie badanie powtórzyć?

Witaminy w ciąży

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

W badaniu poziomu glukozy we krwi posługujemy się wartościami zmierzonymi we krwi żylnej a nie z glukometru, ponieważ odczyty z glukometru są znacznie mniej dokładne. Pani wyniki z próbek krwi są nieprawidłowe, i stawiając rozpoznanie posługujemy się właśnie wynikami pochodzącymi z pobranych próbek krwi. Glukometr ma wartość pomocniczą przy kontrolowaniu poziomów glikemii podczas leczenia cukrzycy. W takim razie nie powtarza się badania. Oczywiście powinna Pani udać się na kontrolę w wyznaczonym terminie z tymi wynikami do lekarza prowadzącego w celu poprawnej interpretacji wyników badania.