Czy mogę się kochać bez zabezpieczeń?

Straciłam miesiączkę w maju 2009 r. i od tej pory nigdy się nie pojawiła. Jestem od 6 lat bez mężczyzny. Niedawno poznałam człowieka, który mocno mnie pociąga. Chciałabym się kochać bez ograniczeń, ale nie wiem, czy mogę? Dużo pracuję i nie mam czasu iść do lekarza. Nie chciałabym zajść w ciążę, ponieważ mam już dorosłe dzieci i nie chcę kolejnego. Powiedzcie proszę, czy mogę się kochać? Czy nie zajdę w ciążę?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Nie miesiączkuje Pani jod ponad 12 miesięcy, więc jest Pani w okresie postmenopauzalnym. Oznacza to, że nie dochodzi już do owulacji, więc nie ma ryzyka zajścia w ciążę. Dla pewności można wykonać oznaczenie stężenia we krwi hormonu FSH. Jeżeli wynik będzie się mieścił w normie dla menopauzy podanej przez laboratorium, nie musi Pani stosować antykoncepcji. Pozdrawiam.