Zapytaj lekarza

7 4 2 , 1 3 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Ryzyko ciąży a menopauza

Bardzo proszę o udzielenie informacji na temat zajścia w ciążę. Mam 53 lata. Ostatnią miesiączkę miałam 21.08.2008 r., od tego czasu nie miałam miesiączki ani żadnych plamień. Czy bez żadnego zabezpieczenia mogę jeszcze zajść w ciążę?
53 LAT ponad rok temu

Zdrowa żywność

Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, że jesteśmy tym, co jemy. Żywność, którą spożywamy i trawimy staje się częścią nas samych, jednak wiele osób zapomina o tym i odżywia się niezdrowo.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!

Ponieważ nie miesiączkuje Pani ponad 12 miesięcy, znajduje się Pani w okresie postmenopauzalnym. Oznacza to, że nie dochodzi już do owulacji, więc nie ma ryzyka zajścia w ciążę.

Na wszelki wypadek proponuję jednak wykonać oznaczenie stężenia we krwi FSH. Jeżeli wynik będzie się mieścił w granicach 42-188 IU/l (lub w normie dla menopauzy podanej przez laboratorium), nie musi się Pani zabezpieczać podczas współżycia.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy