Czy mogę się obawiać białaczki?

Dwa lata temu na ostrą białaczkę zmarła moja rówieśnica - koleżanka ze szkoły. Od tamtej pory nie mogę sobie z tym poradzić. Prawdopodobnie mam nerwicę, szukam ciagle jakiejś choroby, lękam się śmierci. Mam 20 lat, a czuję się gorzej niż 90-letnia kobieta. Już od dłuższego czasu (kilka miesięcy bolą mnie kości, w stawach szczególnie), wyniki krwi mam dobre - robiłam miesiąc temu. Ale... Od tygodnia mam stan podgorączkowy 37,5, potworne bóle głowy, jest mi słabo, nie chce mi się jeść. Rodzina mówi mi, że to nerwica, a ja się boję, iż mogą moich objawów nie brać poważnie. Czy pomimo słabości, stanu podgorączkowego, bólu głowy, bólu kości i przy dobrych wynikach krwi mogę mieć podejrzenie białaczki?! Może histeryzuję, przepraszam - niektórzy mają prawdziwe problemy, ale mi też ciężko i psychocznie, i fizycznie. Proszę o radę i o pomoc. PS Poza badaniem krwi (morfologia, ob, kwas moczowy, rf, crp, alat, ggtp) miałam echo serca, tk głowy. %limfocytów u mnie to 52.1, a norma jest 18.0-51.0, erytrocyty u mnie 4.99, norma 4.0-5.0, mpv u mnie 13.1, a norma 9.4-12.6, %neurocytów u mnie 34.4, a norma to 36.0-68.0, no i czynnik reumatologiczny: 16, a notma to poniżej 14 IU/dl.

KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

Przykro mi z powodu Pani koleżanki. To, że Pani tak bardzo przeżywa jej odejście, świadczy, że jest Pani wrażliwą i pełną empatii osobą. Te cechy świadczą o szlachetności człowieka, ale niestety czasami są przyczyną różnych problemów, których Pani jak mi się wydaje jest przykładem.

Białaczki to niejednorodna grupa chorób. Są białaczki ostre, które najczęściej występują u osób młodych i rozwijają się w przeciągu krótkiego okresu czasu (czasami kilka tygodni) oraz, co istotne, zawsze wiążą się ze zmianami w morfologii krwi, zazwyczaj dotyczącym wszystkich układów krwiotwórczych - tzn. dochodzi do anemii, spadku poziomu płytek oraz podwyższonej lub obniżonej liczby białych krwinek. Co do białaczek przewlekłych, to podobnie - zawsze wiążą się z pewnymi zmianami we krwi, rozwijają się jednak dłużej. 

Jak Pani widzi, nie jest możliwe - przy dobrych wynikach morfologii oraz innych, aby w grę mogła wchodzić białaczka. Schorzenie to wbrew pozorom wcale nie jest takie częste. 

Jeżeli mogę coś podpowiedzieć -  może warto byłoby skorzystać z pomocy psychologa. Jak już wspomniałam, u osób szczególnie wrażliwych czasami dochodzi do sytuacji kiedy organizm zaczyna sobie przypisywać pewne objawy chorób, których w głębi duszy bardzo się obawia. Oczywiście, do każdych objawów należy podchodzić z uwagą, aby czegoś nie przegapić, ale jeśli wyniki badań są dobre, należy szukać przyczyny gdzie indziej.

Na koniec życzę powodzenia i powiem, że naprawdę Panią rozumiem - miałam podobne problemy, kiedy zaczęłam pracować na oddziale hematologii i stykałam się z chorymi ludźmi - szczególnie w moim wieku.

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy mogę obawiać się ciąży?

Dzień dobry. Miesiąc temu pękła nam prezerwatywa podczas stosunku więc wzięłam tabletkę dzień po. Byłam wtedy podczas miesiączki. Dla pewności po 8 dniach wykonałam test ciążowy, który był negatywny. Po dwóch tygodniach od zdarzenia byłam również u ginekologa na kontrolnych badaniach. Kolejna miesiączkę miałam dostać tydzień temu. Czy mogę obawiać się ciąży? Czy może jest to wina tabletki, która wpłynęła na mój organizm? Wykonywałam też kolejny raz test ciążowy 4 dni temu, który też wyszedł negatywny. Dodam, że od zawsze mam regularne cykle i nigdy nie spóźniała mi się miesiączka.
KOBIETA, 20 LAT 10 miesięcy temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Dzień dobry,

Dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Jeżeli ma Pani podejrzenia odnośnie ciąży, można jeszcze dodatkowo wykonać test laboratoryjny z krwi hormonu o nazwie gonadotropina kosmówkowa. Nie wymaga on specjalnego przygotowania, chociaż zaleca się, aby robić go z rana, bowiem wtedy stężenie Beta HCG jest najwyższe. Test ten pozwala na szybkie potwierdzenie bądź też wykluczenie zapłodnienia.

Proszę pamiętać, że opóźnienie okresu może być spowodowane również innymi czynnikami – nie tylko możliwą ciążą. Czasami brak miesiączki może wynikać z zaburzeń hormonalnych – warto zrobić dodatkowe badania hormonów, aby to ustalić. Zdarza się, że taki problem pojawia się w wyniku stresu. Brak miesiączki może też wystąpić przy odchudzaniu się czy stosowaniu niektórych leków, a nawet zmiany klimatu związanego np. z jakimś wyjazdem. Poza tym nierzadko sygnalizuje różne schorzenia narządów intymnych. Jeżeli miesiączka nadal będzie się spóźniać proszę ponownie udać się do ginekologa w celu szczegółowej diagnostyki. Więcej o przyczynach spóźniającego się okresu piszemy w artykułach opublikowanych na portalu abcZdrowie.pl. Zachęcamy do ich przeczytania:

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu

https://portal.abczdrowie.pl/spozniajacy-sie-okres-cykl-ciaza-stres-zmiana-klimatu-klimakterium-aktywnosc-fizyczna-odchudzanie

Warto także sprawdzić, jak na pytania z podobnego zakresu tematycznego odpowiadają specjaliści portalu abcZdrowie.pl:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyczyny-dwukrotnego-braku-okresu-przy-negatywnych-testach-ciazowych

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/opoznienie-okresu-a-negatywny-wynik-testu-ciazowego Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy mogę zachorować na białaczkę?

Mam 25 lat i jestem w 6 tygodniu ciąży. Ostatnio naczytałam się wiele o białaczce i chciałam się zapytać czy jest to choroba, która często występuję w tym wieku? jakie są pierwsze objawy? na ogół czuję się dobrze, nie mam żadnych wybroczyn, siniaków, ani nie mam krwawień z nosa. mam ładnie zarumienioną twarz. czy mogę być spokojna? Dodam, że nikt wcześniej nie chorował u mnie w rodzinie na tę chorobę, a mój organizm zawsze był dobry, rzadko kiedy choruję, Bardzo się boję, że ta choroba może także mnie kiedyś spotkać :( bardzo byłabym wdzięczna za udzielenie mi kilku wskazówek. Pozdrawiam

KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,

Proponuję zajrzeć do działu "Warto wiedzieć" gdzie znajdzie Pani wyczerpujące informacje na temat rodzajów białaczek oraz jakie są objawy choroby. Jeżeli czuje się Pani dobrze, wyniki są prawidłowe uważam, że nie powinna mieć Pani powodów do niepokoju.

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty