Zapytaj lekarza

7 4 0 , 5 9 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Skuteczność maseczek ochronnych

Kiedy pojawiają się jakieś informacje o epidemiach, z aptek błyskawicznie znikają maseczki ochronne. Czy rzeczywiście są one skuteczne? Czy mogą nas np. ochronić przed świńską grypą?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

choć melatonina jako lek sprzedawana jest bez recepty, to należy z pewną dozą ostrożności podchodzić do jej zażywania. Nie jest to standardowy lek na sen – oddziałuje na centralny układ nerwowy i choć jest bezpieczna w stosowaniu, to warto skonsultować decyzję o zażywaniu melatoniny z internistą. Więcej w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/melatonina-na-sen.

Natomiast niewielkie dawki w zaburzeniach snu nie powinny być szkodliwe – melatonina metabolizowana jest w wątrobie i wydalana z moczem. Zatem, jeżeli nie cierpi Pani na żadne choroby czy zaburzenia pracy wątroby lub choroby autoimmunologiczne (np. związaną z nadczynnością tarczycy chorobę Gravesa-Basedowa), to może Pani spróbować suplementacji melatoniną.

Być może zechce Pani przeczytać także ten tekst: https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-bezsennosci.

Warto wiedzieć, że kluczem do skutecznego leczenia bezsenności jest poznanie jej przyczyny – w przypadku zaburzeń snu spowodowanych czynnikami psychogennymi warto wypróbować naturalne sposoby przed sięgnięciem po tabletkę. Może pomocny okaże się ten materiał, serdecznie zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/problemy-ze-snem-poznaj-skuteczne-sposoby-na-zasniecie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy