Czy mogę w tej sytuacji stosować olejek Cbd?

Od trzech lat przyjmuję Nebilenin 1,25mg (5mg podzielone na cztery) dziennie. Nadciśnienie spowodowane raczej stresem i nadwagą w tamtym czasie (było 102 kg przy wzroście 179cm, jest 86kg). Te czynniki zostały dość zredukowane. Mam jednak nerwowy okres w pracy i problemy z zasypianiem. W związku z tym polecono mi przetestować na sobie olejek CBD Czy mogę łączyć taką dawkę leku z olejkiem CBD w ilości ~20mg CBD dziennie bez ryzyka, że wpłynie to na mój stan negatywnie (obniżając ciśnienie do poziomu niedociśnienia, albo wręcz uszkadzając serce)?

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Nadciśnienie tętnicze, będące skutkiem stresu, niestety jest częstą przypadłością. W codzienności doświadczamy wielu sytuacji stresowych, a ponieważ często nie posiadamy znajomości zasad emocjonalnej higieny – jak regulować emocje, stres staje się wyzwalaczem wysokiego ciśnienia krwi.

CBD, inaczej olejek konopny jest preparatem zawierającym wyciąg z kwiatów konopi, bogatym w kannabidiol. Zgodnie z dotychczasowymi badaniami, stosowanie CBD jest ogólnie bezpieczne, a działania niepożądane, jeśli w ogóle występują, są niegroźne. Jednak olej konopny może wejść w interakcje z niektórymi lekami w związku ze sposobem metabolizowania niektórych substancji przez organizm.

Przeprowadzono badania, które miały za zadanie zanalizować działanie CBD na organizm człowieka. Z otrzymanych wyników wiadomo już, że może on przynieść wiele korzyści zdrowotnych, a także łagodzić objawy wielu chorób. Bardzo obiecujący jest bezpośredni wpływ CBD na ośrodek w mózgu, który reguluje ciśnienie krwi, wpływa również na układ naczyniowy. Publikacje na temat olejku konopnego zachęcają osoby przyjmujące leki na nadciśnienie do jednoczesnego stosowania CBD razem z nimi, sugerując nawet, że z czasem będzie możliwe zmniejszenie dawki leku – za zgodą lekarza.

Bardzo ważne jest, by kupując wspomniany olej CBD zwrócić uwagę na jego jakość. Chodzi o czystość i stężenie kannabidiolu. Olejek powinien być certyfikowany, co daje pewność, że zawartość zakupionego produktu jest zgodna z opisem.

CBD jest dostępny w różnych stężeniach. Jeśli chodzi o dawkę, producenci zalecają rozpocząć od najsłabszych stężeń np. 5% i małych, regularnych dawek. Dopiero po czasie, w razie potrzeby dawkę można zwiększyć. Dawka 2-3 krople olejku 5% jest zalecana przy problemach ze snem. Olejki należy przyjmować średnio co 6 godzin. W razie gdyby dawka była niewystarczająca, można ją stopniowo zwiększać.

CBD wpływa korzystnie na wysokie ciśnienie krwi w dużej mierze dzięki działaniu na przyczyny, czyli relaksującemu, redukującemu stres, więc nie wydaje się, by istniało ryzyko obniżenia ciśnienia krwi w zbyt dużym stopniu. Najlepszym krokiem będzie konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą kardiologiem, chociażby tym samym, który monitoruje Pana leczenie Nebileninem.

Zachęcam do lektury poniższego artykułu:

https://portal.abczdrowie.pl/medyczna-marihuana-nauka-kontrowersje-i-historia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.