Czy mogę wrócić do aktywności miesiąc po laparotomii?

Minął miesiąc od laparotomii zwiadowczej blizna ładnie się zagoiła nic mnie nie boli i chciałem się dowiedzieć,czy mógłbym już wykonywać inne aktywności oprócz spacerowania np.jazda na rowerze i czy mógłby się rozciągać,wisząc na drążku? Pozdrawiam.
MĘŻCZYZNA, 30 LAT 2 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

jeśli chodzi o wznowienie aktywności fizycznych takich jak jazda na rowerze czy ćwiczenia na drążku, ważne jest, aby podejść do tego ostrożnie i zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Każdy przypadek po zabiegu laparotomii zwiadowczej jest indywidualny i zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj przeprowadzonej operacji, ogólny stan zdrowia i tempo gojenia.

Jeśli blizna się już całkowicie zagoiła, to raczej nie ma przeciwwskazań do jazdy na rowerze. Co do ćwiczeń na drążku, to zalecamy ostrożność, ponieważ ta forma aktywności wywołuje silne napięcie na mięśnie partii brzucha.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/laparotomia-wskazania-przebieg-powiklania

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.