Czy mogę wrócić do poprzedniej wagi?

Od 5 lat leczę się na niedoczynność tarczycy i insulinooporność. Dopiero w zeszłym roku w końcu udało mi się schudnąć. Ale moja radość nie trwała długo. Po pół roku 10 kg wróciło. Jemz niskim indeksem glikemicznym, dużo warzyw, nie jem cukru ani nic z pszennej mąki. Co dzień minimum 10 tyś kroków plus siłowe. A waga ani drgnie. Zauważyłam że w zeszłym roku schudłam bez problemu jedząc mniej restrykcyjnie niż teraz i nie ćwicząc. Ale TSH było bardzo nisko 0.008 teraz mam 0.287 ale nie mam konwersji między ft3 ft4. Ft4 22.8 (12-22) a ft3 2.25 (2-4.4). Mam wysoką prolaktynę 18.32. co zrobić aby unormować hormony. Nie dostałam też miesiączki a w zeszłym roku były regularne. Nie biorę antykoncepcji. Co mam zrobić by wrócić do odpowiedniej wagi?

Witam,

najlepszym wyborem będzie kontakt z dietetykiem.

To musi być zmiana na zawsze. Dlatego dieta powinna być „uszyta” na miarę: pod twoje wyniki badań i inne schorzenia, o ile takie współwystępują z insulinoopornością (na przykład PCOS lub hiperlipidemia). Skoro taka dieta ma być stosowana przez całe życie, to oczywiście powinna brać pod uwagę twoje preferencje żywieniowe, czyli być po prostu dla ciebie smaczna. Dieta w insulinooporności to nie głodówka, monodieta oparta na niewielu produktach, którą stosujesz tydzień czy dwa.

Pamiętaj, że zdrowe podejście do diety opiera się na zmianie nawyków żywieniowych. A te nie zmienią się w ciągu kilku dni. Na to potrzeba czasu i nakładu twojej pracy. Na pewno prościej jest zacząć od konsultacji z doświadczonym dietetykiem, który postawi na twoją edukację, po to, byś wiedział nie tylko, co możesz zjeść, ale też jak jeść, co łączyć, jak często jeść i dlaczego.

Unikaj słodkich napojów, smakowych wód i każdych napojów, które zawierają w składzie cukier. Z diety wyklucz soki owocowe – naturalnie zawierają fruktozę, ale w odróżnieniu od owoców nie zawierają błonnika pokarmowego. Lepszym wyborem niż soki będą miksowane koktajle, ale i te nie powinny składać się z samych owoców – jeśli już zagoszczą w twoim menu, to powinny być z dodatkiem warzyw lub jogurtu bez cukru. Jednak zdecydowanie lepszym posunięciem dla osoby insulinoopornej jest zjedzenie owoców w całości niż wypicie ich w postaci koktajlu. Jeśli lubisz koktajle, nie pij ich pomiędzy posiłkami, możesz wypić je w ramach któregoś głównego posiłku.