Walka z otyłością - sposoby

Mam 13 lat i jestem dziewczyną. Mój wzrost to 154cm, a waga to 62 kg!!! Próbowałam już jednej diety, ale szybko wróciłam do starej wagi, a nawet przytyłam. Potrzebuję rady, jaka dieta byłaby dla mnie dobra, żebym mogła schudnąć bez obaw o efekt jojo? Moja wymarzona waga to 40-45 kg, taki cel chciałabym osiągnąć. Proszę o pomoc w dostosowaniu dobrej diety dla mnie.

Witam serdecznie!

Celem leczenia nadwagi oraz otyłości u dzieci jest redukcja masy ciała przeprowadzona w taki sposób, żeby nie zaburzyć rozwoju psychicznego oraz fizycznego danego dziecka. Dlatego ewentualna dietoterapia powinna być przeprowadzona pod nadzorem specjalisty!

Masz nadwagę, dlatego polecam Ci wizytę u lekarza oraz dietetyka, który przeprowadzi konsultację na podstawie której dowiesz się z czego wynika nadmiar kilogramów - czy przyczyna tkwi jedynie w Twoich nawykach żywieniowych czy nadwaga jest związana z zaburzeniem chorobowym, np. niedoczynność tarczycy.

Nie zaszkodzi jednak już teraz zmienić swoje wybory żywieniowe i wdrożyć bardziej aktywny styl życia. Ogranicz siedzący tryb życia - siedzenie przed telewizorem czy komputerem zmniejsz do minimum. Zamiast tego, proponuję jazdę na rowerze, pływanie, czy też grę w piłkę - około 30 minut w ciągu każdego dnia.

Jedz 5 posiłków w ciągu dnia i wyeliminuj podjadanie - jeśli jesteś naprawdę głodna i nie możesz się powstrzymać przed zjedzeniem - wybierz jabłko, marchewkę, paprykę - coś lekkiego. Jedz więcej warzyw oraz owoców. Niech warzywa będą podstawą Twojej diety - przyrządzaj zupy warzywne, soki przecierowe, warzywa zapiekane np. z fasolką i szczyptą parmezanu, lub po prostu chrup surową marchewkę jako przekąskę.

Zrezygnuj z dodatku cukru do dosładzania napojów, np. herbaty czy kawy zbożowej. 1 płaska łyżeczka cukru to aż 20 kalorii - i to pustych kalorii. Polecam Ci dodatek naturalnego słodziku - ksylitolu. Jest to słodzik otrzymywany z brzozy, poza właściwościami słodzącymi ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie, ponieważ zapobiega próchnicy.

Dużym problemem wśród dzieci jest wypijanie słodkich napojów gazowanych. Zastąp je wodą niegazowaną lub sokami, ale tylko tymi, które są bez dodatku cukru.

I bardzo ważne - niech Twoja dieta będzie UROZMAICONA - jedząc różnorodne produkty mamy pewność, że dostarczamy naszemu organizmowi niezbędne witaminy i składniki mineralne, a to daje nam dużo energii, lepsze samopoczucie i zwiększa odporność na choroby.