Czy mogę z dzieckiem wyjść na plac zabaw?

Córka ma 14 miesięcy. Od roku ze względu na pandemię mieliśmy bardzo ograniczony kontakt w innymi osobami a tym bardziej z dziećmi. Córka jednak lgnie do dzieci i bardzo jest nimi zaciekawiona - przygląda sie, macga rączką. Chciałabym pójść z dzieckiem na plac zabaw żeby mogła obserwować inne dzieci a przy okazji bawić się. O ile mogę ograniczyć córce bezposredni kontakt z dziećmi (dotykanie) to nie wyeliminuje dotykania urządzeń na placu zabaw. Czy taka zabawa na placu zabaw jest bezpieczna w kontekście koronawirusa? Czy dotykanie urządzeń np. Huśtswki przez dziecko jest bezpieczne? Dodam ze córka ma 14 miesiecy i wszysyko pcha do buzi. Nie jestem w stanie upilnować jej aby nie dotykała rączką ust czy oczu.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

trudno o jednoznaczną odpowiedź na Pani pytanie. Lęk przed chorobą COVID-19 jest zrozumiały, jednak – jak Pani sama zauważa – dbanie o prawidłowy rozwój społeczny dziecka domaga się umożliwienia córce swobodnego poruszania się po placu zabaw. Należy zauważyć, że główną przyczyną zamknięcia placów zabaw w 2020 roku była chęć powstrzymania dzieci i ich opiekunów przed gromadzeniem się. Obecnie wytyczne co do postępowania w pandemii koronawirusa zezwalają dzieciom na korzystanie z placów zabaw przy jednoczesnym dołożeniu starań do przestrzegania zaleceń higienicznych.

Na plac zabaw koniecznie proszę zabrać płyn do dezynfekcji rąk i stosować go przed i po zabawie. Lepiej unikać mocno zatłoczonych miejsc wypoczynku i wybrać godzinny poranne. Proszę wystrzegać się dużych skupisk dzieci przy najbardziej popularnych atrakcjach i czasu największego obłożenia placu zabaw. Przede wszystkim warto obserwować, czy bawiące się dzieci nie mają objawów infekcji, takich jak kaszel czy podwyższona temperatura.

Koronawirus na powierzchniach może utrzymywać się nawet kilka godzin, jednak w przypadku przedmiotów na świeżym powietrzu, a więc urządzeń, na które działają takie czynniki jak wiatr, słońce czy deszcz, ryzyko zakażenia jest stosunkowo niewielkie.

Zachęcam do lektury artykułów redakcji dotyczących koronawirusa:

https://portal.abczdrowie.pl/dekalog-postepowania-z-koronawirusem-wedlug-who-10-zasad-dzieki-ktorym-mozesz-czuc-sie-bezpiecznie

https://portal.abczdrowie.pl/covidowe-wysypki-lekarze-opisali-5-typowych-zmian-skornych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.