Lęk przed wysokościami po upadku z łóżka

Moje dziecko jak była mała to spadła z łóżka i to moze przez to ma taki jakby lęk przed schodzeniem z wysokości?na schody wejdzie a ze schodów boi się od zawsze zejść.Za rączke jak ją pomału prowadze to zejdzie,ale sama absolutnie.No i własnie nie wiem co robić czy poczekać jeszcze czy już coś robić w tym kierunku.

Chyba już pora zwrócić się do Psychologa!
Czy neurologicznie wszystko w normie ??
. , Ćwiczyć z dzieckiem na placach zabaw, rozmawiać, zachęcać do wspinania i schodzenia.
Takie zaburzenia mogą bardzo utrudnić funkcjonowanie w szkole....

Psychologia

Lęki u dzieci są normalnym etapem rozwoju, jednak myślę, że wizyta u neurologa w celu wykluczenia zaburzeń neurologicznych po upadku byłaby wskazana. Jeśli jednak dziecko poza tym nie ma problemów z poruszaniem się, należałoby ćwiczyć np. na zjeżdżalni podczas zabawy na placu zabaw.
Każde pokonanie schodów nagradzać pochwałą i entuzjazmem, częściej wchodzić i schodzić ze schodów, zrobić z tego zabawę. Zaangażować również inne dzieci w podobnym wieku (jeśli nadarzy się taka okazja) co pani dziecko, które nie przejawiają tego rodzaju lęków do takiej zabawy w schodzenie ze schodów, jednak powstrzymywać się od porównań by córka nie poczuła się z powodu lęku gorsza. Zadbać o komfort w trakcie takiej zabawy i nie robić nic na siłę, pozwolić córce stopniowo oswajać się z umiejętnością schodzenia ze schodów, okazywać cierpliwość wobec lęku, ale też nie nagradzać go np. nie brać córki na ręce tylko zachęcać do samodzielnego np. za rękę zejścia.

Witam. Inna jest perspektywa widzenia, gdy wchodzi się na schody, a inna, gdy się schodzi ze schodów. Należy ćwiczyć z dzieckiem utrzymywanie równowagi. Na placach zabaw znajdzie Pani różne możliwości takich ćwiczeń chodzeniowo-wspinaczkowych. A czy dziecko nie boi się zjeżdżać ze ślizgawki? To tez dobre ćwiczenie na zmianę perspektywy spostrzegania przestrzeni.Pozytywnie wzmacniać i oczywiście obserwować dziecko. Powodzenia