Czy mogę zmienić porę przyjmowania tabletek?

Witam serdecznie. Od pewnego czasu biorę tabletki antykoncepcyjne Femikadin 30. Biorę tabletki zawsze o godzinie 20. Wczoraj i dzisiaj rano współżyłam z swoim partnerem. Wczoraj wziełam tabletkę. Dziś jeszcze nie. Chciałabym zapytać czy jestem chroniona cały czas przed ciąża niezależnie od godziny przyjmowania tabletek? Oraz czy mogę zamienić przyjmowanie tabletek z wieczora na rano. Jak to zrobić?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

podczas stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej kluczowa jest systematyczność. Tabletki antykoncepcyjne należy więc przyjmować regularnie o podobnej godzinie, aby mieć pewność skuteczności tej formy antykoncepcji.

Przyjmując tabletki regularnie o tej samej godzinie jest Pani chroniona zarówno podczas przyjmowania tabletek z substancją aktywną, jak i podczas przerwy na krwawienie z odstawienia.

Aby zmienić godzinę przyjmowania tabletek z wieczornej na poranną należy to robić stopniowo (np. co kilka godzin) lub zmienić godzinę wraz z nowym opakowaniem tabletek.

Podobne pytania wraz z odpowiedziami znajdują się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-zmienic-godzine-przyjmowania-tabletek,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-przesunac-godzine-przyjmowania-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-zmienic-godzine-przyjmowania-tabletek-antykoncepcyjnych-z-wieczornej-na-poranna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.