Czy mogłam teraz zajść w ciążę?

25 lat, 44 dzień cyklu, okresu brak. Cykle mam 29-33 dniowe. W okolicach 19-22 dnia miałam bardzo męczącą długą podróż przed którą się stresowałam i mało spałam. W dniach 23-23 cyklu miałam niewielkie plamienie i nawet myślałam, że mógł to być początek okresu, ale to było drobne ciemnoczerwone plamienie. Parę dni później rozchorowałam się typowe przeziębienie trwające ok 5 dni. 31 dnia cyklu wyruszyłam w kolejną podróż, wróciłam 35 dnia. Współżyłam przez cały miesiąc za każdym razem zabezpieczając się, ale stosunki zaczynały się bez zabezpieczenia. Zrobiłam dwa testy w okolicach 36 dnia cyklu i były negatywne. U ginekologa byłam ok. 4 miesiące temu i wszystko było ok. Czy powinnam iść ponownie, celem zrobienia badań, czy powtórzyć test? Czy po prostu czekać ;)

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

może Pani powtórzyć test ciążowy, aby mieć pewność, że nie doszło do zapłodnienia – najlepiej w tym celu oznaczyć poziom hormonu beta-HCG we krwi, badanie to jest bardziej wiarygodne od aptecznego testu ciążowego z moczu.

Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, iż brak okresu związany jest z długą i męczącą podróżą oraz nadmiernym stresem. Są to bowiem czynniki, które mają wpływ na cykl miesiączkowy i z ich powodu okres może się spóźniać. Proponujemy więc powtórzyć test ciążowy i w razie negatywnego wyniku cierpliwie poczekać na miesiączkę.

Najczęstsze przyczyny braku okresu zostały opisane w artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu.

Odpowiedzi na podobne pytania znajdzie Pani poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-podroz-moze-byc-przyczyna-braku-okresu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/o-czym-moze-swiadczyc-takie-dlugie-opoznienie-okresu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.