Czy mogłam zajść w ciążę po cesarce?

14.10 urodziłam przez cc bliźniaki (poród w 34tc) tylko przez pierwszy miesiąc pokarm odciągałam lakatatorem, później dzieci przeszły na mm. 6 grudnia byłam na wizycie u ginekologa i wszystko było ok, macica nadal się oczyszczała (pani dr jakoś to nazwała, chodzi o taki pomarańczowy/ żółty gęsty śluz) i zostałam poinformowana że za jakieś 3-4 dni będzie owulacja, a później za jakieś dwa tygodnie miesiączka, czyli wychodzi że 24.12. 21 i 24 współżyłam z mężem i zabezpieczaliśmy się prezerwatywą. Okresu nadal nie mam, czy to może być ciąża? Wydaje mi się to raczej mało prawodopodobne. Dodam że na wypisie po porodzie ze szpitala wyczytałam ze mialam miałam wyłuszczonego guza jajnika. O co tutaj może chodzić?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

płodność po porodzie to kwestia indywidualna i może ona wrócić w różnym czasie u różnych kobiet.

Jeśli ginekolog przewidywał owulację za kilka dni, to bardzo możliwe, że tak było. Dodatkowo stosowali Państwo antykoncepcję w postaci prezerwatywy, która jeśli została prawidłowo użyta, znacznie zmniejsza ryzyko zajścia w ciążę.

Brak okresu może wynikać nie tylko z zapłodnienia, ale również z niedawno przebytego porodu. Po urodzeniu dziecka pierwsze miesiączki mogą być nieregularne oraz mieć inny charakter niż dotychczas. W celu wykluczenia ciąży najlepiej jest wykonać test ciążowy, która da Pani odpowiedź na to, czy zaszła Pani w ciążę.

O wyłuszczony guz jajnika proszę dopytać specjalisty.

Zachęcamy do zapoznania się z podobnymi pytaniami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-miesiaczki-po-porodzie-a-antykoncepcja,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-miesiaczki-po-porodzie,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-miesiaczki-po-porodzie-czy-to-moze-byc-ciaza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.