Czy mogłem zarazić się wścieklizną po tym incydencie?

Witam, dziś wieczorem wymieniałem mojemu chomikowi pałkę z jedzeniem(założona około 7 godzin wcześniej), podczas wymiany pałki chciałem ją podważyć palcem, ale ukułem się chyba nasionem. Krew nie leciała, jedynie boli bardzo słabo. Chomika mam tydzień, jest dość żywiołowy, i boi się wciąż, bo nie jest jeszcze oswojony. Czy w takim wypadku mogę się zarazić wścieklizną?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

w podanym przez Pana przypadku ciężko określić, czy mogło dojść do zakażenia wścieklizną. Małe zwierzę domowe, jakim jest chomik nie powinno być nosicielem tej choroby, jednak jeśli ma Pan jakieś wątpliwości, należy udać się do lekarza, który doradzi czy należy rozpocząć leczenie.

Wścieklizna jest chorobą odzwierzęcą. W Polsce nosicielami wirusa z rodzaju Rhabdoviridae, który odpowiada za tę zakaźną chorobę, są głównie dzikie zwierzęta, takie jak lisy czy bezpańskie psy, bardzo rzadko małe zwierzęta domowe.

Do zakażenia dochodzi w największej ilości przypadków podczas ugryzienia przez zainfekowane zwierzę człowieka. Okres wylęgania wirusa wścieklizny nie jest taki sam u każdego, jednak najczęściej trwa on od 4 do 12 tygodni od zakażenia.

Objawy tej choroby są różne w zależności od czasu jaki upłynął od zarażenia, w początkowej fazie jest to mrowienie, pieczenie czy ból w okolicach rany, następnie może pojawić się nadmierne pobudzenie psychoruchowe lub halucynacje wzrokowe i słuchowe.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami, które pozwolą lepiej zrozumieć tę chorobę:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-grozna-jest-wscieklizna

https://portal.abczdrowie.pl/wscieklizna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.