Czy w taki sposób można zarazić się wścieklizną?

Dzień dobry, Czy tak można zarazić sie wścieklizną? Podczas jazdy rowerem w lesie upadłem i twarzą uderzyłem o ziemię.W wyniki upadku do ust dostało mi się trochę błota i ziemi. W tym miejscu są widywane lisy. Czy jeżeli wściekły lis zostawił ślinę na tym błocie które dostało się do moich ust istnieje ryzyko zarazenia wścieklizną ? Czy wirus poza organizmem może przetrwać w błocie? Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

faktem jest, że wirusem wścieklizny zarażamy się przez zetknięcie ze śliną chorego zwierzęcia. Dzieje się tak najczęściej, gdy zostajemy ugryzieni albo oślinieni w miejscu uszkodzonia skóry lub błon śluzowych przez chore zwierzę, psa, lisa. Sytuacja, którą Pan przedstawia raczej nie wskazuje na to, że doszło do zarażenia. Pana wątpliwości pomoże rozwiać konsultacja z lekarzem. Przyjmuje się, że wirus wylęga się w organizmie do 12 tygodni, a objawy, które mogą niepokoić to rozdrażnienie oraz ból głowy. Wizyta u lekarza pomogłaby wykluczyć zakażenie, także proszę dla pewności zasięgnąć opinii specjalisty. Życzymy zdrowia i zachęcamy do lektury poniższych artykułów.

https://portal.abczdrowie.pl/wscieklizna

https://pytania-abczdrowie.wp.pl/pytania/czy-w-taki-sposob-moglo-u-mnie-dojsc-do-zarazenia-wscieklizna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.