Czy doszło do przeniesienia wścieklizny?

Witam, wczoraj w godzinach 23-24 widziałam jak lis chwycił w pysk zabawkę dziecka i z nią uciekł ( zabawka pozostawiona na tarasie, mieszkamy przy lesie ). Dzisiaj rano mój syn ( 5 lat ) znalazł ją niedaleko domu, przyniósł ale nie umył rąk. Nie wiem czy dotknął miejsca, które było oślinione. (Zabawka ta leżała na mokrej trawie całą noc.) Nie było mnie przy tym. Po 2-3 godzinach później wyszorowałam mu ręce mydłem i zdezynfekowałam ale martwię się czy syn nie został zarażony. Dodam, że lis ten wyglądał na oswojonego, nie bał się podejść pod dom. Mieszkamy tu od niedawna i wiem, że różne zwierzątka mogą nas odwiedzać ..nie wiem czy np w nocy taki lis nie chodzi mi po podwórku i czegoś nie liże. Proszę o informację czy powinniśmy się wszyscy zaszczepić przeciwko wściekliźnie ? Czy syn mógł się zarazić ? Czy powinnam ten fakt gdzieś zgłosić ? Powinnam z nim jechać do lekarza ? Mogę coś zrobić aby mieć pewność że wszystko jest ok ?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

wścieklizna to wirusowa, śmiertelna choroba przenoszona przez ssaki, w Polsce najczęściej przez lisy i zarażone od nich zwierzęta domowe. Wirus wścieklizny przenoszony jest poprzez zetknięcie ze śliną chorego zwierzęcia podczas ugryzienia albo oślinienie uszkodzonej skóry lub błon śluzowych człowieka. Sytuacja, którą Pani opisuje raczej nie wskazuje na to, że doszło do zarażenia. Wydaje się, że Pani synek nie miał kontaktu z wirusem, ale dla uspokojenia nerwów warto skonsultować swój niepokój z lekarzem. Okres wylęgania się wścieklizny w organizmie trwa od około 10 dni do do 12 tygodni. Pierwsze objawy mogące napawać niepokojem to rozdrażnienie, ból głowy, utrata apetytu. Wizyta u lekarza pomoże wykluczyć zakażenie, ale jest też dobrym pomysłem ze względu na możliwość dopytannia o szczepionki. Jak Pani wspomina mieszkają Państwo pod lasem, zatem istnieje sporo prawdopodobieństwo kontaktu z dzikimi zwierzętami i warto przedsięwziąć działania, które zabezpieczą zdrowie Pani i rodziny. Lekarz będzie w stanie udzielić przydatnych informacji w tej kwestii. W Polsce istnieje praktyka podawania szczepionek przeciw wściekliźnie profilaktycznie osobom narażonym zawodowo na kontakt ze wściekłymi zwierzętami lub podróżującymi w tereny endemiczne. Stosuje się również szczepienia po narażeniu na kontakt z wirusem, np. u osób które miały kontakt ze śliną zakażonego lub potencjalnie zakażonego zwierzęcia. Być może lekarz zasugeruje także, czy informacja o wizycie lisa na Państwa posesji powinna trafić do odpowiedniego organu. Pod poniższymi linkami znajdzie Pani więcej informacji oraz wypowiedzi ekspertów w podobnych kwestiach. Życzymy zdrowia!

https://portal.abczdrowie.pl/wscieklizna

https://pytania-abczdrowie.wp.pl/pytania/czy-w-taki-sposob-moglo-u-mnie-dojsc-do-zarazenia-wscieklizna

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-istnieje-mozliwosc-zarazenia-sie-wscieklizna-poprzez-droge-kropelkowa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.