Czy mogło dojść do przeniesienia wirusa lub bakterii?

Dzień dobry. Bardzo boję się zakażenia wirusem HIV, WZW, kiła. Wszędzie widzę zagrożenie. Wczoraj po dotknięciu ekranu paczkomatu strasznie swędziało mnie oko, potarłam je. Czy wystąpiło w ten sposób, ryzyko zakażenia czymś? Boję się nawet badać krew w labolatorium, mam w głowie myśl, że mogę tam coś złapać. Bardzo proszę o odpowiedź. Z góry bardzo dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

z pewnością pocieranie oczu brudnymi rękami nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ w ten sposób możemy nabawić się wielu problemów, które negatywnie wpłyną na nasz narząd wzroku. Wśród chorób, które możemy przenieść w ten sposób, wyróżnia się: bakteryjne zapalenie spojówek, jęczmień (ropne zapalenie powieki powodowane najczęściej przez gronkowce), opryszczka (HSV). Przeniesienie w ten sposób (przez oczy) wirusa HIV, WZW oraz kiły jest praktycznie niemożliwe, poza tym drobnoustroje te potrzebują odpowiedniego środowiska, aby móc przeżyć na przedmiotach, a racjonalnie podchodząc do tematu, ich obecność na ekranie paczkomatu jest bardzo mało prawdopodobna.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/myjcie-dlonie-oraz-owoce-coraz-wiecej-zarazonych-choroba-brudnych-rak

https://portal.abczdrowie.pl/obsesyjne-mycie-rak

https://portal.abczdrowie.pl/swiatowy-dzien-mycia-rak

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.