Czy mogło dojść do zakażenia HIV przez nakłucie?

Nie daję mi to w spokoju. Kilka miesięcy temu poszłam do Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego i zrobiłam test na hiv. Pielęgniarka nakłuła dużym nakłuwaczem mój palec. Nakłuwacz był niezapakowany, wyciągnęła go z przeźroczystej miski z dużą ilością nakłuwaczy przy blacie, gdy pielęgniarka wyciągnęła z szuflady zapakowany test na hiv. Test był negatywny. Przede mną była zaniedbana osoba. Czy pielęgniarka mogła mnie zarazić hivem przez nakłuwacz? Jak pokonać lęk przed hivem przed pójściem do łóżka z mężczyzną?  Z góry dziękuję za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

takie nakłuwacze są jednorazowego użytku i nie ma możliwości zakażenia innej osoby. Proszę więc być spokojną. W takich placówkach personel jest zobowiązany dbać nie tylko o higienę, ale również o bezpieczeństwo pacjentów.

Skoro odczuwa Pani nieustanny lęk przed zarażeniem HIV, to warto by było udać się do psychologa bądź psychoterapeuty i porozmawiać z nim o tym. Podjęcie terapii pomoże Pani uporać się z zaburzeniami lękowymi, co z pewnością poprawi Pani komfort życia.

Odpowiedzi na podobne pytania umieszczamy pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-podczas-badania-glukozy-krwi-moglo-dojsc-do-zakazenia-wirusowego,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moglem-sie-czyms-zarazic-jesli-uzylem-nakluwacza-do-badania-cukru-od-innej-osoby,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-mam-pokonac-ten-lek.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.