Czy mogło dojść zakażenia tasiemcem?

Witam 2 tygodnie temu spożyłem karkówkę wieprzową i przed zjedzeniem zauważyłem na mięsie okrągłą larwę myślałem że to przyprawa lub żyłka mimo to ją zjadłem. Dzień później zaczęło się przelewanie w żołądku oraz bulgotanie podczas przełykania napoju/wody i jedzenia . I teraz mam pytanie czy to może świadczyć o zarażeniu pasożytem tasiemcem uzbrojonym? Po jakim czasie on składa jaja oraz człony żeby można było go wykryć w kale? Bardzo się o to martwię. Proszę o pomoc.
MĘŻCZYZNA, 29 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

zakażenie tasiemcem uzbrojonym objawia się między innymi: dolegliwościami bólowymi brzucha, osłabieniem, wymiotami, biegunkami, brakiem apetytu oraz problemami żołądkowymi. Opisane przez Pana objawy mogą więc o tym świadczyć, jak również wynikać z zatrucia pokarmowego.

Dojrzałość płciowa tasiemca osiągana jest dopiero po upływie 10 tygodni, dlatego choroba ta na wczesnym etapie może nie zostać wykryta. Po tym czasie pojawiają się u tasiemca człony, które zawierają jaja. Alternatywą do badania kału jest badanie krwi w kierunku pasożytów. Proszę dopytać lekarza rodzinnego co będzie lepsze w Pańskim przypadku.

Objawy zakażenia tasiemcem opisaliśmy w naszym artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/tasiemczyca-rodzaje-tasiemcow-objawy-leczenie.

Więcej o tasiemczycy przeczytać można tutaj:

https://portal.abczdrowie.pl/tasiemczyca.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.