Czy mogło dojść do zakażenia toksoplazmozą?

Witam Jestem w 15 tygodniu ciąży. Dzisiaj zjadłam gryza bułki, która okazało się, że była podpieczona ale w domu należało ją jeszcze dopiec około 8 minut w temperaturze 200. Skład bułki: Skrobia kukurydziana, woda, mąka kukurydziana, włókno roślinne (psyllium), mąka ryżowa, dekstroza, substancja zagęszczająca: hydroksypropylometyloceluloza ; białko sojowe, olej słonecznikowy, drożdże, sól, środek zakwaszający: kwas winowy, kwas cytrynowy. Poproszę o informację czy zjedzenie kawałka niedopieczonej bułki z takim składem może zaszkodzić ciąży? Czy mogłam zarazić się jakaś bakterią (toksoplasmoza, listeria czy salmonella)?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nic w składzie bułki, którą Pani jadła, nie powinno spowodować zakażenia toksoplazmozą, salmonellą czy listerią – te bytują zwłaszcza na nieumytych warzywach, owocach, w mięsie oraz w jajach.

Produkty, które mogą być skażone którymś z tych patogenów i dlatego ciężarna powinna ich unikać, to zwłaszcza potrawy z surowego mięsa (tatar, sushi) czy jaj, a także produkty z niepasteryzowanego mleka (wiele serów pleśniowych i dojrzewających).

Więcej informacji na ten temat w naszych artykułach: https://portal.abczdrowie.pl/toksoplazmoza-w-ciazy oraz https://portal.abczdrowie.pl/objawy-salmonelli-zagrozenia-zatrucie-leczenie.

Bułka z pewnością została wstępnie podpieczona – więc nawet jeżeli zostały na nią przeniesione jakiekolwiek bakterie, to zginęły w temperaturze powyżej 100 stopni Celsjusza, a pewnie jej pieczenie wymagało co najmniej 180 stopni Celsjusza. Stąd nie ma Pani powodu do obaw.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/czego-nie-jesc-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.