Czy mój biust może jeszcze się powiększyć?

Witam, mam 21 lat i bardzo maly biust, ktory jest powodem kompleksów. wiem, ze to kwestia psychologiczna, ale czuje sie bardzo źle i wstydze się swojego dekoltu (70B/C). zaczełam dojrzewać w wieku ok 11 lat, kiedys też sie odchduzalam. Kobiety w mojej rodzinie mają rózne biusty, z jednej strony rodziny mniejsze/średnie, z drugiej bardzo duże. Czy moje piersi jeszcze moga urosnąc bez ciązy, antykoncepcji, operacji ani roślin z hormonami? ostatnio zwiększyły sie troche, a jestem w pierwszej polowie cyklu, czy jest jeszcze szansaa?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

nie ma konkretnej granicy wiekowej, która mówiłaby do kiedy rosną piersi.

Jest to ściśle związane z dojrzewaniem płciowym, a dojrzewanie jest kwestią bardzo indywidualną. U każdego może rozpocząć się i skończyć w różnym czasie. Można tylko domyślać się, iż skoro zaczęła Pani dojrzewać wcześnie, to i wcześniej mogło zakończyć się dojrzewanie płciowe. Nie jest to jednak regułą.

Zazwyczaj piersi rosną od 11 do 18 roku życia, jednak zdarzają się przypadki, że piersi są w pełni rozwinięte dopiero około 20 roku życia. Skoro ma Pani 21 lat, to najprawdopodobniej okres dojrzewania już się zakończył.

Temat ten był już poruszany przez inne użytkowniczki. Odpowiedzi ekspertów znajdzie Pani poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/do-kiedy-rosna-piersi, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/do-jakiego-wieku-rosna-piersi, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/do-jakiego-wieku-rosna-kobiece-piersi.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.