Czy mój hirsutyzm może ustąpić?

Dzień dobry. Mam 23 lata, od 5 lat walczę z hirsutyzmem, insulinoopornościa, pcos i innymi ;-) Mam dostosowana diete. Idzie opornie ale walczę. Moje pytanie brzmi- czy przy spadku wagi \- 20 kg jest szansa, ze hirsutyzm ustąpi? To jednak dokucza mi najbardziej. Zauwazylam takze, ze nie dokuczał mi do tego stopnia gdy waga byla duzo mniejsza. Nie wiem teraz czy ten występujący u mnie problem zalezy od dojrzewania czy od wagi- jest szansa ze minie jesli schudne? :-) Dziekuje za odpowiedz, pozdrawiam :-)

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

hirsutyzm, czyli zaburzenie objawiające się nadmiernym owłosieniem u kobiet na niektórych obszarach ciała to złożona jednostka chorobowa. Z Pani wpisu wynika, że podjęła już Pani leczenie, a także zdiagnozowała możliwe przyczyny. Zakładam zatem, ze jest Pani pod stałą opieką ginekologa i endokrynologa, którzy wskazali Pani jak leczyć choroby, które u Pani najprawdopodobniej uaktywniły hirsutyzm, mowa tu o zespole policystycznych jajników oraz insulinoodporności. Domyślam się, że podjęła Pani leczenie hormonami i chociaż leczenie tej choroby to długi proces, są duże szanse na wyleczenie. Słusznie się Pani domyśla, że wahania wagi mają wpływ na rozwój choroby. I można mieć nadzieję, że jeśli uda się Pani zgubić zbędne kilogramy, sytuacja z owłosieniem wydatnie się poprawi. Proszę przestrzegać sugestii dietetyka, być konsekwentną w przestrzeganiu diety, dbać o nawodnienie organizmu, a zobaczy Pani poprawę. Przy leczeniu hirsutyzmu nie bez znaczenia jest kondycja psychiczna, jeśli ma Pani możliwość proszę skorzystać z zabiegów w gabinecie kosmetycznym i poprawić sobie samopoczucie. Dobry nastrój pomoże Pani mierzyć się ze schorzeniem i wpłynie na poprawę stanu zdrowia. Życzymy wszystkiego dobrego i zachęcamy do lektury poniższych, pomocnych artykułów

https://pytania-abczdrowie.wp.pl/pytania/jak-leczyc-hirsutyzm-u-20-latki

https://pytania-abczdrowie.wp.pl/pytania/hirsutyzm-u-24-latki-a-mozliwe-przyczyny

https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-hirsutyzm

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.